Aktualności, Ekologia, Wydarzenia

ŚWIĘTO WSPÓLNEGO DŁUBANIA ŁODZI

fot. Paweł Ulewicz, Nadleśnictwo Spychowo

Już po raz piąty w Nadleśnictwie Spychowo odbyło się Święto Mazurskiej Dłubanki.

– Unikalne w skali kraju – tak o niedawno zakończonych warsztatach mówią ich uczestnicy.
Podczas Święta Mazurskiej Dłubanki (8-12 lipca) powstała rekordowa liczba łodzi wydłubanych z jednego pnia. Grupy biorące udział w warsztatach ekologiczno-kulturalnych, m.in. z Torunia a nawet Podkarpacia, wydłubały aż 8 dłubanek.

fot. Paweł Ulewicz, Nadleśnictwo Spychowo

fot. Paweł Ulewicz, Nadleśnictwo Spychowo

W święcie wzięli udział także członkowie Fundacji Szans dla Niewidomych oraz Towarzystwa Miłośników Połomu, którzy wspierali zespół Nadleśnictwa Spychowo (ich łódź miała niemal 8 m długości).
Inne drużyny składały się z pracowników nadleśnictw: Maskulińskie, Strzałowo i Korpele, a także strażaków z OSP Spychowo.

Organizatorzy nie narzucali jednego rodzaju narzędzi. W ruch poszły pilarki łańcuchowe oraz ciosła i siekiery. Oryginalnych narzędzi używała drużyna z Torunia, która pracowała ciosłem pochodzącym z Ameryki Północnej, wzorowanym na tych wykonywanych dawniej przez Indian.

Uczestnicy warsztatów wymienili się również swoimi doświadczeniami w robieniu łodzi jednopiennych. Drużyny z Podkarpacia opowiadała o technice wykonywania
12-metrowej dłubanki z topoli.

Warsztaty zakończyły się uroczystym wodowaniem i regatami jednopiennych łodzi. Regaty na Jeziorze Spychowskim odbyły się 12 lipca podczas „Powrotu Juranda do Spychowa”. Jak co roku było sporo emocji. Zdarzały się nawet wywrotki dłubanek na wodzie.

Jako pierwsza do mety szczęśliwie dotarła rodzinna i kolorowa dłubanka Dylów. Jury nagrodziło również najładniej wykonaną dłubankę, którą bezkonkurencyjnie wykonali dłubacze z okolic Torunia.
W trzeciej kategorii (styl machania pagajem podczas regat) zwyciężyli goście z Podkarpacia.

Organizatorzy zapowiadają, że w przyszłym roku impreza zostanie wzbogacona o kolejne pomysły na wykonanie łodzi. Planowane jest m.in. wykonywanie dłubanki przez wypalanie ogniem środka pnia oraz łodzi, która powstanie przez rozpychanie burt nad żarem.

Warsztaty zostały dofinansowane m.in. przez WFOŚiGW w Olsztynie.

ADAM GEŁDON, NADLEŚNICTWO SPYCHOWO
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *