Aktualności, Ochrona środowiska

Wilk znaleziony na terenie działek

wilk uwięziony w stalowym drucie

W dość nietypowym miejscu interweniowali strażnicy leśni ze szczecineckiego Nadleśnictwa Białogard. Na terenie ogródków działkowych, w drucianą pułapkę, zaplątał się wilk.

Wilk we wnykach, to widok przykry. Niestety, taka sytuacja miała miejsce kilka dni temu na terenie leśnictwa Gąsków. Informacja o wilku dotarła do strażnika leśnego z Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego. Dyspozytor poinformował strażnika leśnego Jacka Spychalskiego o tym, że na terenie ogródków działkowych, w pobliżu miejscowości Laski, widziano wilka, który jest zaplątany w drut i przypięty do drzewa.

Informacja pochodziła od jednego z mieszkańców, który udał się tego dnia na działkę. – Na stalowej lince, przyczepionej do drzewa owocowego, stał żywy wilk. Natychmiast powiadomiłem o tym zastępcę nadleśniczego Wodzisława Ziętka oraz osobę, która w nadleśnictwie zajmuje się sprawami łowieckimi – opisuje leśnik.

Leśnicy powiadomili także urzędników z Białogardu oraz RDOŚ w Szczecinie i policję. Monitorowali sytuację do czasu pojawienia się pracowników urzędu. Nie wiadomo, skąd wilk wziął się na terenie ogródków działkowych. Obecnie sprawę wyjaśnia policja.

Podobnych zgłoszeń, dotyczących również innych zwierząt – rannych, zaplątanych w druty, siatki czy plastikowe torby – w ciągu roku leśnicy otrzymują bardzo dużo. – Staramy się reagować jak najszybciej i żadnego z doniesień nie zostawić bez sprawdzenia Jednym z głównych działań leśników jest przecież ochrona przyrody – mówią leśnicy.

W ciągu ostatnich lat populacja wilków w całej Polsce wzrosła kilkukrotnie, obecnie ich liczba jest szacowana na ponad 1,5 tys. osobników. Wzrost populacji można ocenić na podstawie inwentaryzacji przeprowadzanej każdego roku. Tylko w szczecineckich lasach ich liczbę szacuje się na poziomie 350 osobników. Te niewątpliwie wspaniałe zwierzęta na dobre zadomowiły się w tamtejszych lasach.

Coraz częstsze spotkania z tym skrytym zwierzęciem świadczą o skutecznej ochronie prowadzonej przez Lasy Państwowe.

Przypomnijmy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 2001 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. nr 237 z 2011 r., poz. 1419) wilk znajduję się pod ścisła ochroną. Gatunek ten spełnia ważną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym i jest naturalnym regulatorem liczebności oraz stanu zdrowotnego zwierzyny łownej.

Leśnicy apelują również, aby do najbliższego nadleśnictwa zgłaszać każdy przypadek znalezienia wnyków lub stalowych linek, gdyż stanowią one zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale także dla spacerujących po lasach ludzi.

Marek Stasiuk, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *