Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling

ROK TEMU WYSYPISKO, DZISIAJ UROCZYSKO

fot. Ministerstwo Środowiska
fot. Ministerstwo Środowiska

fot. Ministerstwo Środowiska

Uczniowie z Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach (woj. lubelskie) zwyciężyli w konkursie prowadzonym w ramach akcji „Było wysypisko, jest uroczysko” organizowanej przez Lasy Państwowe pod patronatem ministra środowiska. To właśnie tam zakończono dziś kampanię. W wydarzeniu brał udział Piotr Otawski, Główny Konserwator Przyrody.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych Mariusz Turczyk i Zastępca Dyrektora RDLP w Lublinie Grzegorz Lenart podziękowali uczniom i podsumowali cały projekt. – Gratuluję Wam wyników i zwycięstwa, możecie być wzorem dla innych, jak dbać o lasy. Jednak zaangażowanie nie tylko Wasze, ale wszystkich Polaków jest potrzebne, aby nasze lasy były czyste – powiedział minister Otawski wręczając uczniom dyplomy.

Projekt „Było wysypisko, jest uroczysko” był realizowany od czerwca ubiegłego roku w całej Polsce. Na terenie 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych leśnicy przedstawiali problemy związane z nielegalnym pozbywaniem się śmieci i podrzucaniem ich do lokalnych lasów.

Częścią projektu była akcja edukacyjna mająca na celu uświadamianie dzieci i młodzieży na temat szkodliwości śmiecenia w lasach. Zaangażowali się w nią uczniowie z 17 szkół podstawowych i gimnazjów. Przez cały rok uczestnicy akcji mieli opiekować się wskazanym przez leśników kawałkiem lasu, na którym znajdowało się nielegalne wysypisko. Zanim las został „przekazany” uczniom, pracownicy LP w obecności młodzieży sprzątali teren. Łącznie w ramach akcji z lasów usunięto ponad 600 m3 śmieci. Następnie młodzież na dawnym wysypisku sadziła drzewa przekazane przez leśników. Przez cały czas uczniowie prowadzili bloga, w którym opisywali, jak nielegalne wysypiska odpadów zmieniają się w czysty i piękny zakątek lasu. Najlepszym okazał się ten prowadzony przez młodzież z Kobylan.

Lasy Państwowe nieustannie walczą z problemem zaśmiecania swoich terenów i ponoszą znaczne koszty związane z ich sprzątaniem. Rocznie z lasów należących do Skarbu Państwa usuwanych jest prawie 140 000 m3 odpadów. Taka ilość śmieci zmieściłaby się w 1000 wagonach kolejowych. Ponadto około 16 milionów rocznie złotych kosztuje likwidacja nielegalnych wysypisk. Niemal drugie tyle leśnicy wydają na działania profilaktycznie i edukacyjne chroniące lasy przed zaśmiecaniem.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *