Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

ŻUBRZYK Z MUCZNEGO MA JUŻ IMIĘ

Fot. Lasy Państwowe

Puder, to imię młodego żubra, który 23 czerwca przyszedł na świat w zagrodzie pokazowej w Mucznem.

Fot. Lasy Państwowe

Fot. Lasy Państwowe

 

Wybrano je spośród kilkudziesięciu propozycji nadesłanych przez czytelników czasopisma „Poznaj Swój Kraj”. Autorką imienia jest pani Ewa z Oświęcimia. – Zdecydowaliśmy się na imię Puder, ponieważ jest krótkie, dźwięczne i dobrze brzmiące, a jednocześnie łatwe do wymówienia również przez zagranicznych turystów – uzasadniał Paweł Cukrowski, redaktor naczelny miesięcznika „Poznaj Swój Kraj”. – Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem czytelników, co dowodzi, że sprawy ochrony dzikiej przyrody są ważne dla naszych rodaków. Uroczyste nadanie imienia Pudrowi przewidywane jest na 9 sierpnia podczas Dnia Żubra w Lutowiskach, wtedy też pani Ewie wręczymy voucher na bezpłatny weekend dla dwóch osób w jednym z siedmiu czterogwiazdkowych hoteli sieci FOCUS w Polsce – dodaje.

Imiona bieszczadzkich żubrów urodzonych w niewoli powinny zaczynać się od liter „Pu”. Wśród propozycji nadsyłanych pocztą tradycyjną i elektroniczną najczęściej powtarzały się: Pupil, Puzon, Puszczyk, ale były też zupełnie nowe, jak choćby Pudzian, Puszczad czy Pustupek.

Matką Pudra jest krowa o imieniu Stupna, pochodząca z Francji. Malec wciąż trzyma się jej blisko, ale, jak twierdzą leśnicy, bardzo szybko rośnie. Jest on już czwartym żubrem urodzonym w zagrodzie, a pochodzącym od rodziców sprowadzonych tu w ramach projektu poprawy puli genetycznej bieszczadzkich stad.

Zagroda żubrów w Mucznem w ciągu dwóch lat istnienia zdobyła sobie sporą popularność. Do tej pory odwiedziło ją ponad 135 tys. turystów.

EDWARD MARSZAŁEK, RZECZNIK PRASOWY RDLP W KROŚNIE
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *