Aktualności, Ochrona środowiska

PADŁY ŻUBR W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

martwy żubr w Puszczy Białowieskiej
MARTWY ŻUBR ZNALEZIONY W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ / AGNIESZKA LASKOWSKA-GINSZT, LASY PAŃSTWOWE

W Nadleśnictwie Hajnówka (RDLP w Białymstoku) znaleziono martwego żubra. Zwierzę prawdopodobnie padło ze starości.

Leśniczy ds. łowiectwa z Nadleśnictwa Hajnówka otrzymał informację o martwym żubrze w lesie. Po dotarciu na miejscu, okazało się, że przy paśniku dla zwierząt leży martwa samica żubra. Leśniczy ustalił, że była to krowa, która prawdopodobnie padła ze starości.

Każdy upadek (odnalezienie martwego żubra) jest zgłaszany do Białowieskiego Parku Narodowego, który sprawuje opiekę weterynaryjną nad tymi zwierzętami w całej Puszczy Białowieskiej. Przedstawiciele BPN pobrali próbki do analiz laboratoryjnych, aby dokładnie określić przyczyny śmierci.

Zima to okres, kiedy żubry koncentrują się w większe stada. Grupują się wokół miejsc dokarmiania, w pobliżu wodopój. Tworzą duże ugrupowania zimowe, liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu osobników, niekiedy nawet ponad 100 żubrów.

Na przełomie zimy i wiosny ugrupowania zimowe zaczynają się rozpadać na mniejsze grupy. Opuszczają wtedy miejsca dokarmiania i rozpoczynają wędrówki po całej Puszczy Białowieskiej w poszukiwaniu naturalnego żeru.

Od wiosny grupy żubrów liczą zwykle nie więcej niż 20 osobników. Młode samce, chcące się usamodzielnić, tworzą grupy kawalerów, zaś najstarsze byki chodzą samopas. Ciężarne krowy, tuż przed wycieleniem, odłączają się od stada i w ustronnym, cichym miejscu rodzą potomstwo.

Żubr jest największym ssakiem Europy. Każde spotkanie z nim jest niesamowitym przeżyciem. To najbardziej rozpoznawalny ssak w Puszczy Białowieskiej. Według najnowszych danych inwentaryzacyjnych stado białowieskie liczy ponad 600 osobników. W całej Polsce żyje około 1700 żubrów.

Nadleśnictwo Hajnówka jest partnerem projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe” finansowanym w całości ze środków funduszu leśnego.

AGNIESZKA LASKOWSKA-GINSZT, NADLEŚNICTWO HAJNÓWKA
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *