Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ

pszczoły na ramce
Fot. Sxc.hu

Dziś z okazji Wielkiego Dnia Pszczół swoje bramy bezpłatnie otwierają parki narodowe: Tatrzański, Białowieski i Wigierski. Na odwiedzających czekają atrakcje, m.in. Przejście Pszczelej Ścieżki, warsztaty budowania domków dla pszczół, gry edukacyjne.

– Cieszy mnie, że coraz więcej podmiotów angażuje się w walkę z niepokojącym zjawiskiem wymierania pszczół, zwłaszcza wrażliwej pszczoły miodnej. Znaczenie tych owadów dla człowieka i środowiska jest nie do przecenienia. Dynamiczny rozwój cywilizacji, zmiany klimatyczne, gospodarka rolna, pestycydy, ale też spadek liczby hodowców wpływają na zmniejszenie populacji pszczół – mówi Janusz Ostapiuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska patronujący przedsięwzięciu.

Zobacz gdzie świętować.

Polskę zamieszkuje ponad 450 gatunków pszczołowatych. Wśród nich ok. 30 gatunków trzmieli, pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące. W skali światowej aż 70 proc. roślin uprawianych przez człowieka wydaje plon dzięki pszczołom. Według szacunków ekspertów w Polsce co sekundę umiera aż 105 pszczół. Celem programu Wielkiego Dnia Pszczół jest zwrócenie uwagi na wyjątkową i istotną rolę pszczół dla całego środowiska. TUTAJ zobacz, co Ty możesz zrobić dla pszczół.

ŹRÓDŁO: MINISTERSTWO ŚRODOWISKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *