Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

ASTROWATY UZDROWICIEL ROŚNIE NA MAZURACH

fot. Lasy Państwowe

Wyjątkową roślinę znaleźli leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo na Mazurach. Po raz pierwszy w północno-wschodniej Polsce stwierdzono występowanie smotrawy okazałej.

fot. Lasy Państwowe

fot. Lasy Państwowe

Smotrawa okazała to roślina z rodziny astrowatych występująca w Europie południowej i południowo-wschodniej. W Polsce, na naturalnych stanowiskach, zaobserwowano ją tylko w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Na naturalnych stanowiskach gatunek ten występuje na siedliskach wilgotnych: źródliskach, nad potokami i w dolinach rzek.

W Nadleśnictwie Strzałowo została znaleziona na obszarze źródliskowym przylegającym do jeziora. Stanowisko, ok. sześciu arów, jest zlokalizowane na obszarze zdegradowanego łęgu źródliskowego, porośniętego 70-letnimi brzozami. Niektóre pędy smotrawy okazałej osiągnęły wysokość ponad 2 m, a koszyczki kwiatowe ponad 10 cm średnicy.

Smotrawa okazała to roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły, trzmiele, motyle i inne owady błonkoskrzydłe. Okazałe kwiaty wykorzystywane są również przez pająki jako czatownie do polowania na owady.

Roślina ta posiada również bardzo dużo właściwości leczniczych. Pozytywnie wpływa na pracę, m.in. wątroby, obniża poziom cukru i cholesterolu, a także jest wykorzystywana w leczeniu miażdżycy, regeneracji trzustki czy przeroście gruczołu krokowego.

Pierwszy człon łacińskiej nazwy (Telekia speciosa) smotrawy został nadany przez Eugena von Baumgartena, niemieckiego botanika, na cześć Teleki von Szek, węgierskiego arystokraty, który jako pierwszy zwrócił uwagę na urodę i okazałość tej rośliny. Natomiast drugi człon (speciosa) po łacinie oznacza piękna.

ANDRZEJ RYŚ, NADLEŚNICTWO STRZAŁOWO
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *