Aktualności

Bolesny problem – pękające pięty

fot. apo-discounter.pl

 

Pękające pięty to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważna, wywołująca ból dolegliwość, której pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Jej przyczyn należy szukać w nadmiernym wysuszeniu skóry, noszeniu niewłaściwego obuwia, braku pielęgnacji stóp czy choćby nadwadze. Wprawdzie najczęściej dostrzegany jest w okresie letnim, w którym zamiast pełnego obuwia chętniej chodzimy w sandałach czy klapkach, ale – podkreślmy to wyraźnie – o stopy należy dbać przez cały rok.

Na ogół problem pękających pięt dotyczy tylko zrogowaciałej, powierzchownej części naskórka. Zdarza się jednak, że problem ten jest głębszy, pęknięcia – a więc szczeliny w naskórku sięgają wówczas aż do warstwy skóry właściwej, co powoduje ból podczas każdego stawianego kroku. Nie jest to jedyny problem – uszkodzenia te stają się bardzo łatwym celem dla bakterii i wirusów, co może powodować stany zapalne i dalsze, często poważne i długotrwałe komplikacje. Dlatego tak ważnym jest należyte dbanie o stan naszych pięt. Zabiegi poprawiające kondycję skóry pięt można wykonywać w specjalistycznych gabinetach dermatologicznych, ale współczesna medycyna pozwala także na wykonywanie ich we własnym domu. Doskonale do tego nadają się produktu uznanej i cenionej marki Gewohl. Seria tych produktów, przy odpowiednim i regularnym stosowaniu pozwala na wyraźną poprawę kondycji stóp i likwidację zrogowaciałego naskórka.

Przeprowadzanie zabiegów leczniczych dla stóp we własnym domu należy rozpocząć od zmiękczenia naskórka. W tym celu należy przez kilka minut moczyć stopy w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem specjalnej soli do stóp. Kolejny krok to dokładne złuszczenie martwego naskórka. Profesjonalne gabinety wyposażone są w specjalne diamentowe frezarki, ale w domu, przy mniejszym natężeniu problemu pękających pięt wystarczą ogólnodostępne pumeksy lub tarki. Należy pamiętać, że tarcie wykonuje się tylko w jednym kierunku – równolegle do widocznych na skórze pęknięć. W przeciwnym wypadku można doprowadzić do ich powiększenia, a nie likwidacji. Tak oczyszczoną skórę (bez skaleczeń) należy następnie pokryć specjalistyczną maską do stóp, a następnie owinąć dołączoną folią i nałożyć miękkie kapcie.  Po upływie około 30 minut należy dokładnie osuszyć skórę i  ponownie nałożyć czyste, wygodne i miękkie skarpety i obuwie  – unika się w ten sposób możliwych podrażnień wrażliwej obecnie skóry. Regularne powtarzanie kuracji pozwoli na szybkie pozbycie się problemu pękających pięt. Aby uniknąć jego ponownego pojawienia się warto stosować kremy i maści pielęgnacyjne.

Artykuł przygotowany na podstawie działu Gehwol na apo-discounter.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *