Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Niecodzienne odwiedziny nerpy na polskim brzegu Bałtyku

morze bałtyckie
fot. freeimages.com
Na plaży niedaleko Świnoujścia zaobserwowano fokę obrączkowaną zwaną nerpą. Informację o tym niezwykle rzadkim na polskim wybrzeżu zwierzęciu przekazano do Błękitnego Patrolu WWF.

Nerpa to najmniejsza spośród trzech gatunków bałtyckich fok. Jej charakterystyczną cechą jest szarobrązowe umaszczenie ze wzorami w kształcenie wydłużonych pierścieni, od której wzięła nazwę, foka obrączkowana.

Zmiany klimatu i polowania sprawiły, że dziś populacja bałtyckich fok obrączkowanych jest szacowana na zaledwie od 6 do 8 tys. osobników.

W przeciwieństwie do foki szarej i foki pospolitej, nerpa potrzebuje chłodnych i śnieżnych zim do rozrodu (ten gatunek foki rodzi na lodzie) dlatego na polskim wybrzeżu występuje bardzo rzadko. „Foki obrączkowane zamieszkują głównie północne wody Bałtyku” – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Błękitny Patrol WWF odnotował już kilka takich wizyt, a w ubiegłym roku pomagał uratować szczenię nerpy, które po rehabilitacji w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, wróciło do morza. Każda taka obserwacja przypomina nam, jakie skarby kryje w sobie nasze morze i że warto te skarby odkrywać”.

Pamiętajmy, aby w przypadku obserwacji foki lub morświna nie zbliżać się do zwierzęcia i zapewnić mu spokój – przypomina Pietrasik.

WWF Polska apeluje, by każdą obserwację foki zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF (nr tel. 795 536 009) lub do Stacji Morskiej w Helu (tel. 601 889 940). (PAP)

zan/ ula/
ŹRÓDŁO: Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *