Aktualności, Wydarzenia

TAJEMNICZA ARMATA ZNALEZIONA W LESIE

fot. G. Szafran Nadleśnictwo Lubaczów

Niezwykłe znalezisko w lasach Nadleśnictwa Lubaczów. Podczas prac porządkowych „wyorano” francuską armatę!

fot. G. Szafran Nadleśnictwo Lubaczów

fot. G. Szafran Nadleśnictwo Lubaczów

 

Na terenie Nadleśnictwa Lubaczów (RDLP w Krośnie) trwają intensywne prace związane z porządkowaniem lasu po klęskach oblodzenia, który wystąpiły w latach 2013 i 2014.
Podczas orki na jednej z odnawianych powierzchni, pług zaczepił o wystający z ziemi kawałek metalu.
Zaskoczeni pracownicy odkryli, że z ziemi wystaje element kompletnej armaty!
Działo, o całkowitej długości 4 m, od wojny spoczywało w ziemi.

– Według informacji zdobytych przez naszych pracowników, jest to francuska armata przeciwpancerna Hotchkiss kaliber 25 mm wzór 1937 – objaśnia Grzegorz Szafran, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Lubaczów. – Całość zachowała się w bardzo dobrym stanie z oryginalnymi drewnianymi elementami uchwytów i oponami, z których, co ciekawe, jedna jest produkcji francuskiej, druga radzieckiej – opisuje znalezisko leśnik.

Jeżeli identyfikacja zostanie potwierdzona, będzie to nie lada gratka. – Wyprodukowano zaledwie 1600 sztuk takich armat. Odnaleziony egzemplarz pochodzi z 1940 roku i nosi numer 854 – dodaje Szafran.

Skąd wziął się ten sprzęt w lubaczowskich lasach i jakie były jego wojenne dzieje, to interesująca zagadka dla historyków. Znalezisko zostało już przewiezione do Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie, gdzie zostaną przeprowadzone czynności związane z przekazaniem mienia na rzecz Skarbu Państwa i wskazaniem przeznaczenia. Eksponatem już interesują się muzealnicy, m.in. Muzeum Kresów w Lubaczowie.

EDWARD MARSZAŁEK, RZECZNIK PRASOWY RDLP W KROŚNIE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *