Aktualności, Promowane

Materiały opałowe przyjazne środowisku

fot. weglosmyk.pl / materiał prasowe

Coraz wyższa świadomość w kwestiach ochrony środowiska zmusza dostawców energii do szukania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań. „Zielona” energia jest niestety kosztowna, ale na rynku są już dostępne materiały opałowe przyjazne środowisku.

„Czysty” węgiel

Węgiel raczej nie kojarzy się z ?czystą? energią, ale w rzeczywistości nie zagraża on środowisku w takim stopniu, jak można by sądzić. Oczywiście wiele zależy od jakości opału oraz od pieca, w którym jest spalany. Nowoczesne systemy z automatyzacją tego procesu pozwalają zmniejszyć emisję toksyn i ogólne zużycie surowca (http://www.czestochowa.energiaisrodowisko.pl/poradniki/ekozc/Poradnik%20niska%20emisja%20FEWE_Kubica.pdf). W instalacjach przemysłowych o „czystości” węgla decydują systemy odsiarczania i odpylania spalin – dym ulatniający się z kominów składa się w większości z pary wodnej. W domach jednorodzinnych takich instalacji raczej się nie spotyka, ale czyste spalanie węgla wciąż jest możliwe. Po pierwsze piec powinien być sprawny i przystosowany do danego rodzaju opału. Po drugie węgiel powinno się rozpalać od góry – opał pali się wtedy mniej gwałtownie i w efekcie jest mniej spalin, a więcej ciepła. Przy tradycyjnym rozpalaniu pieca najlepszy będzie węgiel typu 31 (im wyższą ma wartość, tym więcej dymu i zanieczyszczeń generuje).

Ekogroszek

Szczególną odmianą opału węglowego jest ekogroszek produkowany na bazie węgla kamiennego. Wyróżnia się on niską zawartością siarki oraz prawie całkowitym brakiem obecności substancji niepalnych w swoim składzie. Ze względu na niską emisję substancji szkodliwych do atmosfery traktowany jest jako paliwo ekologiczne spełniające surowe normy unijne. Dobrej jakości ekogroszek musi mieć zawartość siarki na poziomie maksymalnie 0,6 procent, a jego wartość opałowa powinna przekraczać 25 MJ/kg. Do palenia ekogroszkiem najodpowiedniejsze są kotły z paleniskiem retortowym gwarantujące najwyższą wydajność. Ekogroszek spełniający te warunki można zamówić na stronie weglosmyk.pl.

Naturalne drewno

Drewno jest naturalnym materiałem opałowym, ale zanim trafi do kominka, powinno zostać poddane stosownej obróbce. Wysoką wartość opałową ma tylko, jeśli jest dobrze wysuszone, istotny jest także gatunek drzewa (na przykład dąb daje więcej ciepła niż lipa). Dobrej jakości drewno kominkowe ma małą zawartość kory i jest pocięte na poręczne szczapy. Jako opału nie wolno wykorzystywać drewna impregnowanego, lakierowanego albo nasączonego środkami chemicznymi, ponieważ wtedy podczas spalania uwalniają się szkodliwe toksyny.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *