Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

PIERWSZE EFEKTY WYPASU KONIKÓW POLSKICH W ŚWIETLISTEJ DĄBROWIE

fot. Andrzej Ryś Nadleśnictwo Strzałowo

Są już pierwsze efekty wypasu koników w świetlistej dąbrowie na terenie Nadleśnictwa Strzałowo. Na obszarze wypasu doliczono się ponad 220 gatunków roślin.

Rok temu leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo jako pierwsi w Polsce rozpoczęli projekt odtwarzania świetlistej dąbrowy z pomocą koników polskich. Efekty przeszły ich najśmielsze oczekiwania.

Przed rozpoczęciem projektu na zlecenie leśników dr Włodzimierz Pisarek, botanik i fitosocjolog, na terenie przeznaczonym do wypasu wyznaczył sześć powierzchni badawczych, na których wykonał zdjęcia fitosocjologiczne (spis występujących gatunków). Siedem kolejnych obszarów zostało oznaczone w tym roku.

Z badań przeprowadzonych przez dr. Pisarka wynika, że na jednym zdjęciu fitosocjologicznym o pow. 90 mkw., czyli opisywanym obszarze, występuje aż 69 gatunków roślin.

Na obszarze, na którym „pracowały” koniki doliczono się 12 gatunków roślin więcej niż przed rozpoczęciem projektu (na powierzchniach z usuniętym podszytem 17 więcej).

Wśród tych najcenniejszych i rzadkich znalazła się m.in. lilia złotogłów.

fot. Andrzej Ryś Nadleśnictwo Strzałowo

Lilia złotogłów / fot. Andrzej Ryś Nadleśnictwo Strzałowo

Pojawiły się również gatunki charakterystyczne dla świetlistych dąbrów, np. dzwonek brzoskwiniolistny, dziurawiec skąpolistny, pierwiosnek lekarski, przytulia północna, koniczyna dwukłosowa czy wyka kaszubska.

Na obszarach wypasu zmniejszyła się także ilość inwazyjnej rośliny – niecierpka drobnokwiatowego.

W ramach monitoringu botanik przeprowadził także spis mszaków i roślin naczyniowych występujących na obszarze objętym projektem. Na całej powierzchni występuje aż 229 gatunków roślin naczyniowych i 30 mszaków oraz wątrobowców, w tym bardzo cenny przyrodniczo, m.in. dzwonecznik wonny, rzepik szczeciniasty, kłosownica pierzasta, stokłosa Benekena, jęczmieniec zwyczajny, bukwica zwyczajna, żywiec cebulkowy, naparstnica zwyczajna, mieczyk dachówkowaty, oman wierzbolistny, lebiodka pospolita, rutewka mniejsza, biedrzeniec wielki, sierpik barwierski, koniczyna dwukłosowa i pięciornik biały (sztandarowy gatunek świetlistych dąbrów, który rośnie na pięciu stanowiskach).

Jednak najciekawszym gatunkiem zauważonym na obszarze odtwarzanych dąbrów jest goździk pyszny (jedyne stanowisko w Puszczy Piskiej).

W tym roku leśnicy oprócz prowadzenia wypasu i usuwania podszytu ogrodzili także 90 placówek z odnowieniem naturalnym dębu i innych drzew oraz krzewów, które wzbogacają skład gatunkowy świetlistej dąbrowy, m.in. jabłonią płonką, gruszą pospolitą, iwą, osiką, jarzębiną, głogiem, szakłakiem kruszyną, agrestem oraz trzmieliną brodawkowatą.

Odtwarzanie świetlistej dąbrowy z pomocą koników polskich prowadzone jest także na terenie Nadleśnictwa Oborniki. Natomiast w Nadleśnictwie Pińczów leśnikom w ochronie muraw kserotermicznych oraz dąbrów, pomagają owce i stadko kóz.

ANDRZEJ RYŚ, NADLEŚNICTWO STRZAŁOWO
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *