Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

JESIENNE SADZENIE LASU

Nie tylko wiosną, ale również jesienią leśnicy sadzą las. Co ciekawe, okres jesienny bywa korzystniejszy od wiosennego.

Jest kilka powodów, dla których lepiej jest posadzić młode drzewka jesienią. Najważniejszy z nich to uniknięcie ryzyka przedłużającej się zimy, a co za tym idzie opóźnienia terminu odnowień wiosennych nawet do momentu rozpoczęcia wegetacji. Jesienią najczęściej sadzi się drzewa gatunków liściastych.

Związane jest to z uwarunkowaniami fizjologicznymi. Gatunki liściaste szybciej przechodzą w stan spoczynku przed zimą, dlatego bezpiecznie jest je sadzić jesienią.
Kolejna praktyczna korzyść to rozładowanie wiosennego spiętrzenia prac odnowieniowych, nie tylko w poszczególnych leśnictwach, ale przede wszystkim na szkółkach leśnych, z których pochodzą sadzonki.

Warto wiedzieć, że leśniczy musi starannie zaplanować sadzenie lasu – jakie gatunki i ile drzew posadzi w danym miejscu.

Leśniczy szkółkarz musi wyhodować odpowiednią liczbę różnych gatunków sadzonek, których w danym roku będą potrzebowali jego koledzy. To wiąże się z potrzebą pozyskania odpowiedniej ilości nasion.

W zależności od gatunku drzewa zbiory nasion są prowadzone przez cały rok. Jednak jesienią i zimą trwają największe szyszkowe żniwa.

Następnie trafiają one do ośrodków nasiennych, tam wyłuszcza się z nich nasiona, które są przechowywane nawet przez kilka lat.

Przed sadzeniem drzew leśniczy planuje też sposób przygotowania gleby. Najczęściej jest to orka specjalnymi pługami leśnymi, często poprzedzona kruszeniem resztek pozrębowych. Jeżeli warunki terenowe są bardzo trudne, trzeba się liczyć z koniecznością ręcznego przygotowania gleby motyką.

Tam, gdzie w lesie żyje dużo zwierzyny – jeleni, łosi, saren – leśniczy musi pomyśleć o zabezpieczeniu sadzonek przed zgryzaniem. Najskuteczniejszą i najtańszą metodą jest grodzenie upraw siatką leśną.

Niech więc nikogo nie dziwi coraz więcej płotów w lesie – wszystko dla jego dobra!

MATEUSZ POMIANEK, NADLEŚNICTWO MASKULIŃSKIE
Źródło: Lasy Państwowe

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *