Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

STRAŻNICY ZATRZMALI QUADOWCÓW

fot. M. Grębowicz / Lasy Państwowe

fot. M. Grębowicz / Lasy Państwowe

fot. M. Grębowicz / Lasy Państwowe

Aż siedmiu miłośników ekstremalnej jazdy po leśnie zostało zatrzymanych przez patrol straży leśnej z Nadleśnictwa Śnieżka. Każdy z quadowców został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Po wylegitymowaniu zatrzymanych okazało się, że leśne bezdroża rozjeżdżała grupa składająca się z mieszkańców Jeleniej Góry, Nysy, Warszawy i Rzeszowa. Quady, na których wybrali się na wycieczkę po lesie były ich własnością.

– Zatrzymane przez nas osoby były w średnim wieku, od 38 do 53 lat. Wydawałoby się, że osoby w tym wieku powinny być rozsądniejsze i mniej skłonne do łamania obowiązujących przepisów prawa – komentują strażnicy.

Strażnicy leśni każdą z osób ukarali mandatem w wysokości 500 zł.

Tylko w tym roku Straż Leśna z Nadleśnictwa Śnieżka zatrzymała aż 25 osób, które nielegalnie wjechały do lasu pojazdami silnikowymi – motocyklami crossowymi, enduro oraz quadami.

I tak podczas akcji „Cross” (w ramach „Majówka 14”), która obejmowała zasięgiem tereny nadleśnictwa Szklarska Poręba i Śnieżka, leśnicy zatrzymali sześciu motocyklistów (pięciu Belgów i jednego Polaka).

Do pierwszych dni listopada strażnicy wystawili mandaty na kwotę 17 600 zł.

Straż Leśna od lat walczy z osobami rozjeżdżającymi motocyklami czy quadami tereny leśne. Powodują oni duże zniszczenia roślinności, płoszą dzikie zwierzęta oraz zagrażają życiu i zdrowiu turystów.

W Polsce jazda po lesie samochodem czy też motorami jest zabroniona.

Osoby, które rozjeżdżają tereny leśne łamią nie tylko ustawę o lasach (art. 29 „Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb”), ale również kodeks wykroczeń (art. 161 „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny”).

fot. M. Grębowicz / Lasy Państwowe
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *