Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

POŻAR NAJSTARSZEGO DĘBU W POLSCE

fot. Olga Ciemnoczołowska / Lasy Państwowe

fot. Olga Ciemnoczołowska / Lasy Państwowe

fot. Olga Ciemnoczołowska / Lasy Państwowe

Na terenie Nadleśnictwa Szprotawa (RDLP w Zielonej Górze) trwa akcja dogaszania pożaru „Chrobrego”. W akcji gaśniczej najstarszego dębu wzięło udział osiem jednostek Straży Pożarnej

Tuż przed godz. 9 rano strażacy otrzymali informację o płomieniach wydobywających się z pnia drzewa. Mimo natychmiastowo podjętych działaniach gaśniczych temperatura pnia i konarów „Chrobrego” bardzo szybko wzrosła.

Kora wokół pnia drzewa żarzyła się czerwoną barwą. Strażacy do gaszenia użyli piany gaśniczej, która ma wyższe właściwości dławiące pożar. Mniejsze jej stężenie miało przeciwdziałać niekorzystnym zmianom jakie miały wpływ na żywe tkanki drzewa. Łącznie w akcji gaśniczej pomnika wzięło udział osiem jednostek Straży Pożarnej. Walka z żywiołem trwała kilkanaście godzin. Gaszenie pożaru utrudniał stan drzewa, które w środku jest spróchniałe i ciągle wychodziły w nim nowe zarzewia ognia.

Ze względu na możliwość obłamania się osłabionych konarów teren wokół drzewa zostanie zabezpieczony.

Pożar niemal doszczętnie zniszczył ponad 700-letnie drzewo. Dlatego leśnicy kilka godzin po ugaszeniu ognia pobrali gałęzie. Teraz będą je szczepili, tak aby zachować zasoby genowe tego wyjątkowego drzewa.

Policja już wszczęła postępowanie w sprawie wykrycia sprawców podpalenia kwalifikując czyn jako przestępstwo art. 163 odpowiedzialności karnej za podpalenia i grożąca karą do 10 lat więzienia oraz art. 125 mówiący o uszkadzaniu dóbr kultury gdzie sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Jak wyjaśniają żagańscy policjanci w sprawie będzie „wszczęte dochodzenie w kierunku podpalenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury”. Za ten czyn grozi do 10 lat pozbawienia wolności

Dąb „Chrobry” objęto ochroną już w 1966 r. i jako najstarszy wśród pomników dębu z szacowanym wiekiem 750 lat znany jest w całej Europie.
Drzewo ma 28 m wysokości, a obwód jego pnia wynosi ponad 10 m.

Drzewo ze względu na miejsce, w którym rośnie znany jest zarówno wśród przyrodników polskich jak i niemieckich.
Żołędzie zebrane z tego dębu zostały poświęcone przez Jana Pawła II w 2004 r., podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich pół tysiąca, które zostały rozsadzone po całej Polsce jako tzw. dęby papieskie.

Niestety to nie jedyny tego typu akt wandalizmu w ciągu ostatnich lat. Zaledwie kilka dni temu (15 listopada) minęła czwarta rocznica podpalenia „Napoleona”, najgrubszego dębu w Polsce, który rósł na terenie Nadleśnictwa Przytok. Obecnie pozostało zaledwie kilka obiektów pomnikowych tej rangi w naszym kraju.

OLGA CIEMNOCZOŁOWSKA, RDLP W ZIELONEJ GÓRZE
Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *