Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

EKOŚWIADOMOŚĆ POLAKÓW ROŚNIE

edukacja ekologiczna
Świadomość ekologiczna Polaków

Świadomość ekologiczna Polaków

Świadomość ekologiczna Polaków

Polacy są coraz bardziej świadomi ekologicznie. Ponad 90% z nas segreguje śmieci, chroni przyrodę, oszczędza wodę oraz energię – wynika z ogólnopolskiego badania opinii społecznej przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Nasza Ziemia w ramach Kampanii na rzecz Rozwoju Zrównoważonego 2011-2014 dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Zdecydowana większość badanych (91,3%) praktykuje selektywną zbiórkę odpadów, chroni przyrodę wokół siebie (94,6%), oszczędza wodę (95,4%) oraz racjonalnie zużywa energię (96,9%). Ponad 90% Polaków podejmuje działania proekologiczne w domu (92,6%), prawie 70% wykonuje je w miejscu pracy lub w szkole (67,7%), około 40% na zakupach, a podczas wypoczynku oraz w podróży o środowisko dba odpowiednio 28,6% oraz 26,0% ankietowanych.

Do najczęstszych i najbardziej popularnych czynności należą: wyłączanie światła w pustych pomieszczeniach, zgniatanie plastikowych butelek przed wyrzuceniem do kosza, korzystanie z toreb wielokrotnego użytku podczas zakupów, zbieranie baterii, używanie świetlówek energooszczędnych, zakręcanie kranów czy odłączanie od prądu naładowanych urządzeń.

Przedstawione wyniki są kolejną w ostatnich latach oceną naszego osobistego wpływu na środowisko. Wskazują one wyraźnie, że zachodzące w polskim społeczeństwie zmiany są pozytywne i bardzo obiecujące. Zdecydowana większość z nas segreguje odpady, deklarujemy także znacznie większe zaangażowanie w ochronę środowiska, stajemy się bardziej oszczędni.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Fundacji Nasza Ziemia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie składającej się z ponad 1000 osób, należących do jednej z pięciu grup: dzieci i młodzieży (5-16 lat), edukatorów, urzędników samorządowych, przedsiębiorców i pracowników firm.

Wyniki badania zostały zaprezentowane dziś podczas wspólnej konferencji Fundacji Nasza Ziemia oraz NFOŚiGW.

***

Badanie świadomości osobistego wpływu człowieka na środowisko na zlecenie Fundacji Nasza Ziemia z 2014 roku – TUTAJ.
Badanie świadomości ekologicznej Polaków na zlecenie MŚ z 2013 roku – TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *