Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling

JAK NIE OBRASTAĆ W ŚMIECI, CZYLI FINAŁ AKCJI „DZIKI BLUSZCZ”

fot. Ministerstwo Środowiska

„Dziki bluszcz” autorstwa Izy Rutkowskiej wdarł się w tkankę miasta i oplótł budynek warszawskiego Muzeum Woli. Instalacja została stworzona w ramach ogólnopolskiej kampanii realizowanej przez Ministerstwo Środowiska „Segregujesz i śmiecisz mniej”. W akcję zaangażowali się mieszkańcy Warszawy, stając się jednocześnie współautorami tej nietypowej instalacji.

W ciągu roku każdy z nas produkuje blisko 320 kg śmieci. Większość z nich to cenne surowce, które można ponownie wykorzystać – pod warunkiem, że zostaną przez nas odpowiednio posegregowane. W ramach kampanii „Segregujesz i śmiecisz mniej” Iza Rutkowska, zaangażowana społecznie artystka zachęca Polaków do regularnego i świadomego segregowania śmieci. Przez ostatni miesiąc mieszkańcy Warszawy pomagali tworzyć „Dziki bluszcz„. Wspólne dzieło składa się z odpowiednio posegregowanych odpadów zaszytych w liściach bluszczu. Instalacja pojawiła się wczoraj na fasadzie Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy.

Zaangażować można się było na dwa sposoby – dostarczyć posegregowane śmieci, które posłużyły za surowiec do budowy instalacji lub wspólnie z Izą Rutkowską uszyć liście bluszczu.

Tworzenie Dzikiego Bluszczu zwabiło wielu ciekawych i chętnych do segregacji śmieci warszawiaków. Liście instalacji tworzyły dzieci, dorośli, a także seniorzy z całej Polski, którzy działają wspólnie w ramach projektu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „Ę”. Efekty wspólnej pracy można zobaczyć w Muzeum Woli przy ulicy Srebrnej 12 w Warszawie, a także na sąsiednich blokach.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz relacje z jego przebiegu znaleźć można na stronie www.naszesmieci.pl.

Współpraca Ministerstwa Środowiska z Izą Rutkowską odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Segregujesz… i śmiecisz mniej!”, promującej właściwe postępowanie z odpadami.

Iza Rutkowska
Artystka zaangażowana społecznie. Jest założycielką i autorką wszystkich wydarzeń realizowanych w ramach Fundacji Form i Kształtów. Nadaje nowe formy i kształty rzeczywistości. Zmienia przestrzenie w miejsca interakcji ze sztuką. Mobilizuje do dialogu architektów, ogrodników, filozofów, muzyków, grafików, rolników, kucharzy, fizyków i korzystając z ich doświadczeń, tworzy interdyscyplinarne projekty. Jej działania w przestrzeni publicznej przyciągają osoby o każdej profesji i w każdym wieku. Do ogromnego, 6-metrowego misia o wadze 200 kg chętnie przytulali się nie tylko najmłodsi. Zdarzało jej się dzielić mieszkanie z gigantycznymi dżdżownicami i przewozić samochodem z Berlina chmurę burzową. Na jej koncie są duże projekty, takie jak „EUgeniusz”, (czyli przenośny plac zabaw zaprojektowany przez polskich projektantów, który powstał z okazji objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie EU), oraz autorskie wydarzenia, takie jak „Plac Zabawiciela”, „Grzybobranie” czy „Spacer w chmurach”. W styczniu 2012 roku została nominowana do tytułu Człowieka Roku plebiscytu Wdechy.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *