Aktualności

7 ekologicznych pomysłów do zrealizowania w biurze

fot. ekobiuro24.pl

Wśród firm rośnie zainteresowanie nowoczesnymi metodami organizacji pracy, które będą łączyły ze sobą ekonomię i ekologię. Wbrew pozorom wprowadzenie do biura proekologicznych rozwiązań nie jest zadaniem skomplikowanym.

Działające od lat organizacje ekologiczne nieustannie próbują wpłynąć na zmianę świadomości Polaków i Polek, zachęcając ich do większej dbałości o środowisko. Zrozumienie, że to od obecnych działań zależy jakość życia przyszłych pokoleń, przeniknęło do zarządów firm. Obecnie w dobrym tonie jest realizować projekty przyjazne środowisku – już od 2004 roku Fundacja Partnerstwo dla Środowiska przyznaje certyfikaty Zielone Biuro. Prowadzenie ekologicznego biura wymaga jedynie wprowadzenia kilku prostych zmian (źródło: http://beta.fob.org.pl/pl/praktyka-csr/aktualnosci/pierwszy-w-polsce-certyfikat-zielonego-biura-przyznany-przez-bp-polska,782.html).

Edukacja to podstawa

Jakiekolwiek zmiany w firmie nie będą miały szans realizacji, jeśli cały zespół się w nie nie zaangażuje. Przed ekologiczną metamorfozą sposobu organizacji pracy warto przeszkolić pracowników, ukazując im korzyści z ekologicznego trybu życia. Istotna jest również organizacja ekologicznych pikników czy wyjść grupowych.

Recycling

Szybkie i nieskomplikowane zmiany można wprowadzić w kwestii segregacji firmowych odpadów. Zamiast osobistych i ogólnych koszy na śmieci, korzystniej jest ustawić zbiorowe pojemniki do segregacji.

Oszczędzanie wody

Mniejsze zużycie wody znacznie przyczynia się do oszczędności finansowych oraz mniejszego zanieczyszczenia środowiska. Pierwszym krokiem jest gruntowne sprawdzenie instalacji wodnej – wszelkie kapiące krany czy nieszczelne spłuczki muszą zostać naprawione. Drugim krokiem jest zakup zmywarki i pozbycie się jednorazowych naczyń. Dzięki zmywarce zużycie wody znacznie się zmniejszy, a brak plastikowych naczyń polepszy stan środowiska.

Mniej energii

Duże zużycie energii oraz wody generuje zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz przyczynia się do ponoszenia wysokich kosztów finansowych. Wystarczy dokonać trzech zmian, by przyczynić się do aktywnego udziału w zielonym ruchu. Przede wszystkim powinno skupić się na źródłach światła – zwykłe lampy wymienić na świetlówki liniowe, a tradycyjne żarówki na oświetlenie LED – przykładów lampek na biurka można szukać np. na stronie ekobiuro24.pl. Priorytetem powinno być jednak maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Dobrą praktyką będzie również wykorzystanie energooszczędnego sprzętu AGD ? o klasie energetycznej A lub A+.

Materiały biurowe

Bez akcesoriów biurowych firma nie mogłaby poprawnie funkcjonować. Wprowadzając ekologiczne zmiany, nie można zapomnieć o podstawach działalności – wszelkie wykorzystywane materiały powinny pochodzić z ekologicznych tworzyw. Standardowe sklepy z materiałami papierniczymi nie posiadają takich w swojej ofercie – warto wtedy skorzystać z oferty online ekologicznych artykułów biurowych. Zyskamy pewną jakość produktu i zaoszczędzimy czas.

Sprzęt biurowy

Gdy firma korzysta z ekologicznych materiałów biurowych, zakup sprzętu, który byłby zgodny z prośrodowiskowym profilem, jest konieczny. Tego typu wyposażenie nie musi pochodzić z najwyższej półki – warto zaopatrzyć się w drukarki atramentowe (z domyślnym ustawieniem dwustronnego druku), regenerowane tonery i kartridże oraz dobre niszczarki. Taki sprzęt to podstawa.

Ekologiczne gadżety

Ekologiczne działania firm są modne i pożądane – świadomi konsumenci przykładają do nich ogromną wagę. W ramach dobrej promocji biuro powinno umieć podkreślić swoje prośrodowiskowe nastawienie – skutecznym pomysłem będzie wyprodukowanie firmowych płóciennych toreb czy używanie papieru ksero produkowanego z drewna eukaliptusowego rosnącego na specjalnych plantacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *