Aktualności

Serwisowanie maszyn rolniczych: gdzie najlepiej?

fot. agromarket.pl

Im bardziej skomplikowane maszyny, tym więcej uwagi należy poświęcić ich serwisowi. Nie inaczej jest z maszynami rolniczymi – ich możliwości stale się zwiększają, ale jednocześnie ich konstrukcja stawia coraz wyższe wymagania serwisowe.

Na czym polega serwis?

Zakup maszyny rolniczej to dopiero początek. Obowiązkiem sprzedawcy powinno być jeszcze objęcie towaru właściwym serwisem. Ciągnik rolniczy czy kombajn są mocno eksploatowane podczas codziennej pracy, a ich przydatność w gospodarstwie określa między innymi bezawaryjność. Profesjonalny serwis będzie się zajmował maszyną nie tylko w okresie gwarancyjnym, ale również po jego zakończeniu. Warto wybierać takie usługi serwisowe, które obejmują naprawę maszyny na miejscu, bez konieczności transportowania jej do punktu serwisowego – takie rozwiązanie powinno się stosować tylko przy najpoważniejszych awariach. Pełen zakres usług serwisowych oferuje na przykład firma Agromarket Jaryszki – ofertę można sprawdzić pod adresem www.agromarket.pl.

Do kogo po pomoc?

W okresie gwarancyjnym serwis musi się odbywać w placówce wyznaczonej przez producenta, w przeciwnym razie właściciel straci gwarancję. A po zakończeniu tego okresu? Producenci rekomendują naprawy i zakup części zamiennych w autoryzowanych punktach obsługi klienta i wielu rolników postępuje zgodnie z tą instrukcją (http://ir.ptir.org/artykuly/pl/134/IR%28134%29_3140_pl.pdf). Najczęściej serwis maszyny zleca się dealerowi, ewentualnie autoryzowanemu serwisowi. Lecz całkiem spora grupa rolników zajmuje się obsługą techniczną maszyn we własnym zakresie, zwłaszcza w przypadku ciągników rolniczych. Zwiększa się też liczba użytkowników maszyn rolniczych, którzy wolą zapłacić więcej za oryginalną część, zamiast stosować tańsze zamienniki. Doświadczenie pokazuje bowiem, że droższe części są zwykle wytrzymalsze, a więc wymagają rzadszej wymiany. Poza tym, tanie zamienniki mogą mieć negatywny wpływ na pozostałe zespoły albo całą konstrukcję maszyny.

Cechy dobrego serwisu

Podobnie jak współczesne samochody, tak i nowoczesne maszyny rolnicze potrafią być prawdziwym wyzwaniem dla mało doświadczonych mechaników. Dlatego o wyborze serwisu powinna decydować nie tylko cena, ale przede wszystkim kwalifikacje osób, które będą się serwisem zajmować. Innymi słowy, w uniwersalnych zakładach serwisowych nie zawsze można liczyć na fachową pomoc – dużo lepsze będą serwisy specjalizujące się w naprawach urządzeń danej marki. Autoryzowany serwis dysponuje specjalistycznym sprzętem i częściami zamiennymi, a jego pracownicy są wyszkoleni pod kątem naprawy konkretnych typów maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *