Aktualności

Napędy hybrydowe – podwójne serca dla lepszej jazdy

fot. moc-hybrydy.pl

Jeśli napęd uznamy za serce samochodu, to napędy hybrydowe są podwójnymi sercami. Dwie, niezależne od siebie jednostki napędowe współpracują i uzupełniają się, dla zmniejszenia zużycia paliwa, mniejszej emisji spalin, zachowania, a nawet poprawy dynamiki jazdy.

Jak działa napęd hybrydowy?

Pełny napęd hybrydowy (w taki napęd wyposażane są m.in. samochody Lexusa), umożliwia jazdę na silniku spalinowym, silniku elektrycznym lub na obydwu silnikach jednocześnie.
Dzięki temu jazda staje się bardziej ekonomiczna.
W sytuacjach, w których wystarczy napęd elektryczny (ruszanie z miejsca, wolna jazda, hamowanie) oszczędzana jest benzyna, ale zawsze wtedy, gdy pierwszorzędne znaczenie zyskuje moc i dynamika – napęd elektryczny wspomaga jednostkę spalinową.

Jak pracują napędy hybrydowe w różnych trybach jazdy?
Kiedy samochód rusza z miejsca i delikatnie przyspiesza, pracuje jedynie jednostka elektryczna.

Mocne przyspieszenie uruchamia jednostkę spalinową. Auto napędzane jest przez obydwa silniki, a nadmiar mocy wytwarzany przez jednostkę spalinową trafia do baterii, ładując je.

W czasie maksymalnego przyspieszania również pracują obydwa silniki, a ich pełna moc kierowana jest na koła samochodu. Inteligentny napęd w tym momencie nie oszczędza, wiedząc, że dla kierowcy liczy się prędkość.

W czasie jazdy napęd hybrydowy może zachowywać się dwojako: jeśli prędkość jest bardzo niska, samochód jedzie na napędzie elektrycznym; przy wyższych, ale umiarkowanych prędkościach elektronika kieruje nadwyżkę mocy generowaną przez silnik spalinowy wprost do baterii.

W trybie jazdy z dużą prędkością obydwa napędy pracują jednocześnie, przy czym komputer zarządzający napędem dba o jego pełną efektywność i samodzielnie decyduje o tym, ile mocy ma pochodzić z silnika elektrycznego, a ile ze spalinowego. Część mocy silnika spalinowego może być kierowana do ładowania baterii.

W trakcie hamowania najlepiej ujawniają się zalety napędów hybrydowych. Delikatne hamowanie pozwala na zaoszczędzenie benzyny i przetworzenie energii kinetycznej na energię elektryczną – uzyskana w ten sposób energia ładuje baterie samochodu.

W czasie postoju, również na światłach, w samochodach o napędzie hybrydowym silnik spalinowy jest wyłączany. Daje to możliwość oszczędzania paliwa i zmniejszania emisji spalin. w momencie jednak, kiedy energia z baterii zaczyna się wyczerpywać, napęd spalinowy jest automatycznie aktywowany.

Czy przyszłość należy do napędów hybrydowych? Sądząc po ich popularności – tak. Hybrydy nie tylko oszczędzają paliwo i chronią środowisko – zapewniają też doskonałe parametry jazdy.

Źródło: http://moc-hybrydy.pl/poznaj.html

One comment

  1. 1

    to fakt hybrydą fajnie się jeździ. kolega dał mi się przejechać priusem i zaskoczyła mnie przede wszystkim cicha praca silnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *