Promowane

Dbanie o środowisko – chrońmy naszą planetę na co dzień!

wyrzucanie puszki do kosza

Środowisko można chronić na różne sposoby. Ziemia to nasz wspólny interes – dlatego dowiedz się już teraz, jak każdego dnia możesz dbać o swoje najbliższe otoczenie!

Plastikowi powiedz „STOP!”

Jak żyć ekologicznie? Zacznij od małych kroczków. Na początek proponujemy ograniczenie używania plastiku, który jest dla środowiska bardzo niebezpieczny. Każda butelka wykonana z tego materiału rozkłada się przez ok. 450 lat! Plastik zaśmieca nasze otoczenie, lasy, pola, morza i oceany…

Dlatego już dzisiaj przerzuć się z napojów kupowanych w plastikowych butelkach na wodę filtrowaną, przelewaną do bidonów wielokrotnego użytku. Na zakupach wybieraj produkty niepakowane w plastik (lepiej wybrać ekologiczne szkło lub papier), a produkty na wagę pakuj we własną siatkę. Jeśli już posiadasz torbę plastikową, używaj jej wielokrotnie, nie kupuj za każdym razem nowej!

Oszczędzaj wodę i prąd

Wodę można oszczędzać na co dzień – wystarczy brać krótki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie. Tak samo podczas golenia czy mycia zębów można zakręcić kurek z wodą.

Kupując nowy sprzęt, wybierz ten energooszczędny, klasy A++ lub A+++. Upewniaj się też, czy urządzenia aktualnie niepracujące na pewno są odłączone od prądu. Najczęstszym grzeszkiem jest pozostawianie włączonego światła czy wentylatorów, nieodłączanie ładowarek.

Zostań wolontariuszem

Możesz też aktywnie walczyć o dobro naszej planety, zostając wolontariuszem w jednej z wielu organizacji chroniących środowisko.

Aktywności takie mogą mieć różny kształt i zasięg, jednak zawsze warto zacząć od najbliższego otoczenia. Wspólne sprzątanie brzegu rzeki czy parku może przynieść wiele korzyści: zintegrujesz się z mieszkańcami okolicy, a równocześnie zadbasz o miejsce, w którym żyjesz.

Akcje wolontariackie nie zawsze polegają na poszukiwaniu śmieci w lesie. Często pierwszym krokiem jest uświadamianie innym jak dzięki drobnym czynnościom (jak np. opisane powyżej) można zmieniać świat na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *