Aktualności, Odpady, Recykling

Odpady z Salwadoru są wierzchołkiem góry zanieczyszczeń

gospodarka odpadami - odpady komunalne
Gospodarka odpadami

Gospodarka odpadami

Gospodarka odpadami

Niebezpieczne odpady, które trafią do Polski z Salwadoru mogą budzić uzasadnione obawy wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Są jednak tylko częścią większego problemu śmieci, nie tylko trafiających do naszego kraju, ale też wywożonych z Polski do innych, często odległych krajów świata – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.

Głównym powodem do niepokoju jest przede wszystkim transport droga morską, na tak dużą odległość, odpadów uznanych za niebezpieczne – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Statek przewożący ładunek pestycydów nie mógł przepłynąć Kanału Panamskiego. Brak zgody na pokonanie tego odcinka pokazuje skalę zagrożenia. Niebezpieczeństwo występuje także podczas transportu po wodach Bałtyku – jednego z najbardziej zatłoczonych mórz świata.

Zasadne są też obawy mieszkańców Dąbrowy Górniczej, bo jak sami twierdzą, nikt nie informuje ich, jakie substancje dokładnie trafią do utylizacji w ich regionie. W medialnych komunikatach brakuje też danych na temat ładunku, z wyjątkiem kodów odpadów. Dlatego WWF zwróci się Ministerstwa Środowiska z oficjalnym zapytaniem o podanie dokładnego składu transportu i udostępnienie tej informacji do wiadomości publicznej.

Przed problemem odpadów i ich utylizacji nie będziemy w stanie uciec – dodaje Średziński. – Konsumujemy coraz więcej, a w rezultacie tej konsumpcji zostawiamy po sobie szereg odpadów, ale też niebezpiecznych substancji. Już dziś do Polski ma trafiać ponad 77 tysięcy ton niebezpiecznych substancji rocznie. Natomiast ogólny tonaż wszystkich odpadów, nie tylko niebezpiecznych, na których import z krajów UE polskie władze wydały zezwolenie wyniósł w 2012 roku 1 757 811 ton. W przypadku państw spoza UE, tonaż osiągnął masę ponad 50 tysięcy. *Z kolei odpady z naszego kraju, w tym elektrośmieci, są wywożone, często nielegalnie poza granice Polski i Europy. W ten sposób z Polski zezwolenie na wywóz zostało udzielone w przypadku 133563,5 ton odpadów.

Rośnie też zużycie środków ochrony roślin, stosowanych nie tylko w rolnictwie, ale nawet w ochronie przydomowych ogrodów i do pielęgnacji roślin w domu. Z kolei do przydomowych pieców wciąż trafiają plastikowe odpady, które zanieczyszczają powietrze, m.in. rakotwórczymi substancjami.

Każdy z nas powinien starać się w codziennym życiu ograniczać produkcję odpadów i utylizować je w bezpieczny dla środowiska sposób – tym samym bezpieczny dla zdrowia ludzi. Zwracajmy większą uwagę na to co kupujemy, i czy nasz zakup jest rzeczywiście potrzebny i jaki ma wpływ na środowisko. WWF Polska przygotował specjalny WWF Poradnik, który można pobrać na telefony komórkowe. Znajdują się w nim porady, jak eliminować źródła zanieczyszczania środowiska, za które odpowiadamy jako konsumenci. Problem odpadów powinien też stać się przedmiotem uregulowania w kontekście międzynarodowym. Należy zapewnić taki schemat w skali globalnej, aby odpady były utylizowane jak najbliżej miejsca ich wytworzenia.

*Raport GUS, Ochrona środowiska 2013.

Źródło: WWF.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *