Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Będą narodziny fok w Helu

Fot. P. Bednarek / WWF Polska

Fot. P. Bednarek / WWF Polska

Fot. P. Bednarek / WWF Polska

Trzy helskie foki szare są w ciąży. Pierwsze zdjęcia USG ich potomstwa zostały wykonane dzięki sprzętowi zakupionemu przez WWF Polska w ramach projektu prowadzonego we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Jeśli nie będzie żadnych komplikacji, foki urodzą się na przełomie lutego i marca. – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Ich ojcem jest Bubas, samiec, który znajduje się pod opieką helskiego fokarium od 2005 roku. Wciąż też czekamy na pierwsze udokumentowane narodziny foki szarej w naturze, na polskim wybrzeżu Bałtyku. Dotychczas dzięki działalność Błękitnego Patrolu WWF otrzymywaliśmy zgłoszenia o szczeniętach fok szarych obserwowanych przez nich w czasie inspekcji wybrzeża. Raporty i informacje uzyskane dzięki terenowej działalności wolontariuszy wskazują na obecność na naszym wybrzeżu młodych, a nawet bardzo młodych osobników w szczenięcym futrze, jednak do tej pory nie udało nam się udokumentować narodzin foki szarej na naszym wybrzeżu.

Okres foczych narodzin, który w przypadku foki szarej w Bałtyku przypada na przełom lutego i marca, jest szczególnie intensywnym czasem w działalności Błękitnego Patrolu WWF. To wtedy do Patrolu docierają zgłoszenia o foczych szczeniętach, znajdowanych na plaży. Patrolowiczom udało się już uratować w ten sposób sześć fok szarych.

Trzy młode helskie foki po około trzech miesiącach spędzonych w fokarium i po specjalnym treningu, przygotowującym do życia w naturze, zostaną wypuszczone do Bałtyku – dodaje Pietrasik. – Otrzymają imiona zaczynające się na literę „N”, bo tradycją stało się nazywanie helskich fok zgodnie z alfabetyczną kolejnością. Każda z wypuszczonych fok zostanie wyposażona w specjalny nadajnik. Urządzenie to pozwoli śledzić ich wędrówki przez pierwsze około pół roku. Foki z poprzednich roczników mogliśmy obserwować na specjalnej mapie umieszczonej na stronie www.wedrowkifok.wwf.pl.

WWF Polska przypomina, że każdą obserwację foki żywej lub martwej należy niezwłocznie zgłaszać do Błękitnego Patrolu WWF, dzwoniąc pod numer 795 536 009 lub do Stacji Morskiej IOUG w Helu, numer 601 889 940. Pamiętajmy też o tym, aby nie zbliżać się do zwierzęcia i zapewnić mu spokój, do czasu pojawienia się Patrolu.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: WWF.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *