Aktualności

Elektrownia wiatrowa – czy się opłaca?

zpue.pl
Inwestycja w odnawialne źródła energii stanowi jeden z największych priorytetów w gospodarce światowej. Rządy najbogatszych państw i wielkie koncerny przeznaczają olbrzymie środki na ten cel, gdyż energetyka jest strategicznym sektorem – przynosi olbrzymie zyski, a przede wszystkim uniezależnia i daje poczucie bezpieczeństwa.

Inwestycja w odnawialne źródła energii stanowi jeden z największych priorytetów w gospodarce światowej. Rządy najbogatszych państw i wielkie koncerny przeznaczają olbrzymie środki na ten cel, gdyż energetyka jest strategicznym sektorem – przynosi olbrzymie zyski, a przede wszystkim uniezależnia i daje poczucie bezpieczeństwa. Postęp w dziedzinie energii odnawialnej umożliwia postawienie elektrowni nie tylko firmom, ale także prywatnym właścicielom na ich własny użytek. Popularnością cieszą się przede wszystkim turbiny wiatrowe. Ich głównymi zaletami są ekologiczność oraz samoczynność – nie wymagają dodatkowej obsługi i spalania jakiegokolwiek paliwa.

Możliwości i ograniczenia elektrowni wiatrowej

Każdemu, kto zdecyduje się na postawienie wiatraka, chodzi przede wszystkim o szybki zwrot inwestycji. Musi zatem ocenić średnią prędkość wiatru, aby na tej podstawie określić przypuszczalną ilość wyprodukowanej dzięki niemu energii. Niestety, nie da się precyzyjnie ustalić, w jakim czasie środki finansowe się zwrócą. Niewątpliwie do czynników mających na to wpływ, poza wymienioną już prędkością wiatru, należą wysokość uzyskanych dotacji, rodzaj umowy z zakładem energetycznym, położenie instalacji, ciężar i moc generatora oraz odległość elektrowni od sieci energetycznej. Osoby chcące postawić wiatrak na własny użytek powinny raczej traktować dostarczany przez niego prąd jako uzupełnienie, które tylko do pewnego stopnia uniezależnia właściciela od lokalnego dostawcy energii elektrycznej.

Kontrowersje

Wielu ekspertów sądzi, że przydomowe elektrownie wiatrowe po prostu się nie opłacają, a jeśli się opłacają, to pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest podłączenie elektrowni bezpośrednio pod ogrzewanie, co jednak wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Elektrownie wiatrowe wymagają oczywiście pozwolenia.

Turbiny wiatrowe wywołują ponadto duży sprzeciw nie tylko ekologów, ale też niektórych specjalistów od ochrony środowiska czy telekomunikacji. W wyniku działania wiatraków występują m.in. zakłócenia komunikacji elektromagnetycznej, a także ma miejsce niszczenie siedlisk zwierząt.

Wydaje się, że mimo rosnącej popularności, elektrownie wiatrowe jeszcze przez długi czas nie będą optymalnym rozwiązaniem dla każdego prywatnego właściciela. Oczywiście, mają spore zalety, ale duże zyski przynoszą jedynie największym firmom, produkującym urządzenia dla elektroenergetyki. Na rynku polskim szczególnie stabilną pozycją i jakością świadczonych usług cieszy się ZPUE S.A., działająca od 2010 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *