Promowane

Anteny radiowe do poprawy sygnału – kiedy warto się na nie zdecydować?

mirofon

Antena radiowa to stosunkowo proste pod względem konstrukcyjnym urządzenie, które służy przede wszystkim do odbioru sygnałów radiofonicznych. W zależności od modelu antena może być przeznaczona do pomieszczeń wewnętrznych lub zainstalowana na zewnątrz. Inną opcją są anteny radiowe do auta.

Jak wybrać antenę radiową? Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli sygnał radiofoniczny jest za słaby lub niestabilny (często dochodzi do jego chwilowej utraty), to znak, że albo należy wymienić dany radioodbiornik, albo wyposażyć się w urządzenie, które wzmocni sygnał. Decydując się na to drugie rozwiązanie, staje się przed wyborem anteny radiowej.

Anteny radiowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju wzmacniacze wstępne umieszczane zazwyczaj w podstawkach. Odpowiadają one za możliwość odbierania stosunkowo słabych sygnałów radiowych. Jakość anteny bezpośrednio przekłada się na jej żywotność. Najtańsze produkty już po kilku latach mogą się zepsuć, dlatego często zaleca się wybór nieco droższych, ale dużo lepszych urządzeń.

W zależności od modelu antena radiowa do poprawy sygnału może mieć gałkę do regulowania stopnia jego wzmacniania. To bardzo przydatne rozwiązanie umożliwiające precyzyjne, manualne ustawienie sposobu działania urządzenia. Przy wyborze anteny należy wziąć pod uwagę także zakres częstotliwości. Niektóre działają w częstotliwości 65–100 MHz, inne w 88–108 MHz. Powszechnie kojarzy się, że antena powinna być usytuowana pionowo. Warto dokładnie zapoznać się z opisem poszczególnego produktu, ponieważ istnieją też anteny radiofoniczne, które powinny być umiejscowione horyzontalnie. Poza powyższymi parametrami ważnym czynnikiem przy wyborze anteny jest jej cena.

Samochodowa antena radiowa

Anteny radiowe to urządzenia, które występują w różnych odmianach w zależności od docelowego zastosowania. Jednym z wariantów są bardzo popularne anteny radiowe do samochodu.

Często zdarza się, że wbudowana w aucie antena nie funkcjonuje już tak, jak kiedyś. Zamiast wymieniać całe urządzenie, warto rozważyć zakup anteny za kilkadziesiąt złotych. Oprócz parametrów takich jak poziom częstotliwości operacyjnej warto sprawdzić sposób mocowania anteny. Produkty te najczęściej są montowane ręcznie – podstawka wyposażona w silny magnes sprawia, że antena po prostu położona na samochodzie bez trudu utrzyma się w trakcie jazdy. Warto jednak wybierać anteny z podstawkami gumowymi, aby chronić lakier przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *