Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Dokarmianie żubrów w Puszczy Knyszyńskiej

żubr
fot. RDOŚ w Białymstoku / Lasy Państwowe

fot. RDOŚ w Białymstoku

fot. RDOŚ w Białymstoku

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku już czwartą zimę wspólnie z Towarzystwem Ochrony Siedlisk ProHabitat prowadzi akcję dokarmiania żubrów w Puszczy Knyszyńskiej.

W tym roku żubry otrzymają prawie 70 ton karmy, w tym sianokiszonkę, siano, buraki, marchew oraz specjalny granulat. Żubry są już przyzwyczajone do miejsca dokarmiania i przychodzą regularnie do przygotowanej karmy. Coroczne dokarmianie ma na celu ułatwienie przetrwania żubrom zimy oraz „odciągnięcie” ich od pól uprawnych położonych na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej.

Ostatni żubr w Puszczy Knyszyńskiej padł w 1755 r. Żubry trafiły ponownie do Puszczy w 1969 r., kiedy to w okolicach Walił pojawił się samotny żubr – byk, zwany przez miejscowych Pustelnikiem, który prawdopodobnie przywędrował z Puszczy Białowieskiej. W 1973 r. do Puszczy Knyszyńskiej wypuszczono dwa byki, a następnie dołączyły do nich 3 krowy. Od tego momentu na terenie Puszczy Knyszyńskiej bytuje wolnościowe stado żubrów. W 2011 r. na terenie Puszczy Knyszyńskiej żyło stado składające się z 94 osobników. Obecnie stado, które można spotkać w Puszczy Knyszyńskiej liczy ponad 120 osobników.

Źródło: Generlana Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *