Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Samiec foki w rejonie Ustronia Morskiego

foka szara
Foka Szara (Fot. Ministersto Środowiska)

Foka Szara (Fot. Ministersto Środowiska)

Foka Szara (Fot. Ministersto Środowiska)

Na polskim wybrzeżu pojawił się ranny samiec foki szarej – informuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Zwierzę przemieszcza się, pojawiając się czasami na brzegu. Dlatego wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF monitorują odcinek wybrzeża, na którym istnieje największe prawdopodobieństwo, że foka znów wyjdzie na plażę. Jeśli nie ucieknie zbyt szybko do wody będą możliwe dokładniejsze oględziny zwierzęcia, od których będzie zależała decyzja o sposobie pomocy rannej foce.

Foka po raz pierwszy została zaobserwowana we wtorek, w rejonie Podczela. Na miejscu pojawił się Stanisław Sola, wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF. W kolejnych dniach foka była widziana na odcinku między Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem. Na pysku zwierzęcia została zauważona rana.

Pamiętajmy, że foki są zwierzętami wodno-lądowymi, a na brzeg wychodzą, po to, aby odpocząć – mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. – Z relacji naszych wolontariuszy wynika, że zwierzę nie było apatyczne i kontrolowało otoczenie. Dlatego nasi patrolowicze przystąpili do zabezpieczenia terenu wokół foki, w celu zapewnienia jej spokoju.

Po odpoczynku na plaży foka wróciła do morza. Trudne warunki atmosferyczne w weekend uniemożliwiły zlokalizowanie zwierzęcia. O obserwacji została poinformowana Stacja Morska IOUG w Helu, która jeśli będzie potrzeba i możliwość dokonania dokładnych oględzin zwierzęcia, podejmie decyzję o dalszych działaniach.

Ostatnie informacje o foce pochodzą od rybaków. Według ich relacji samiec foki był widziany w morzu. WWF apeluje o zgłaszanie każdego przypadku obserwacji foki, żywej lub martwej, do Błękitnego Patrolu WWF, pod numerem telefonu 795 536 009 lub do Stacji Morskiej w Helu, telefon 601 88 99 40.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: WWF.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *