Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Wilk nie taki straszny

wilk - ochrona wilka
fot. RDOŚ w Katowicach / GDOŚ
wilk

fot. RDOŚ w Katowicach / GDOŚ

Na terenie województwa śląskiego wilki występują najliczniej w Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym oraz Beskidzie Śląskim. Jednak obecnie stopniowo osiedlają się także w innych, nizinnych lasach regionu. Młode, dojrzałe osobniki wędrują czasem nawet na odległość kilkuset kilometrów, aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzinnej. Wędrując pomiędzy kompleksami leśnymi, przez poprzecinane drogami i ludzkimi osiedlami tereny, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Nierzadko stają się ofiarami kolizji drogowych, giną we wnykach kłusowników lub są nielegalnie odstrzeliwane. Często też zapadają na podobne jak u psów choroby, które w przypadku dzikich zwierząt okazują się śmiertelnym zagrożeniem.

W związku z tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zwraca się z prośbą o informowanie o występowaniu wilków oraz udzielanie pomocy rannym zwierzętom, zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na stronie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Informacje można przekazywać za pomocą formularza do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, a także bezpośrednio do pracowników Stowarzyszenia:

dr Sabiny Pierużek-Nowak, e-mail: sabina.nowak@polskiwilk.org.pl, tel.: 606-110-046;
Roberta Mysłajka, e-mail: robert.myslajek@igib.uw.edu.pl, tel.: 788-795-353.

Od wieków wilki budziły w ludziach silne emocje. Przez stulecia tępiono je jako zagrożenie dla zwierząt łownych i gospodarskich. Dziś, ze względu na ich niewielką liczebność i poznanie ważnej roli, jaką w środowisku pełnią wilki, wymagają one ścisłej ochrony gatunkowej i zaangażowania człowieka w przetrwanie gatunku. Mimo to drapieżniki te nadal giną we wnykach kłusowników. Zdarza się też, że ich szczenięta zabierane są z nor i zabijane lub nielegalnie przetrzymywane przez ludzi.

Najczęstszą przyczyną ludzko-wilczych animozji są szkody wśród zwierząt gospodarskich. Sytuacji takich można jednak uniknąć, dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Proste, a skuteczne w użyciu, są fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału ) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska. Bardzo efektywnym sposobem jest posiadanie dobrze przeszkolonego owczarka podhalańskiego. Istotną sprawą jest także zabieranie na noc zwierząt z pastwisk. Pozostawione bez opieki mogą się stać łatwą zdobyczą dla wilków. Opis metod ochrony inwentarza można znaleźć się na stronie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w województwie śląskim, wypłacane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, do której należy się zwrócić z wnioskiem w tej sprawie. Aby odszkodowanie mogło zostać wypłacone, konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności. Informacje w jaki sposób załatwić tę sprawę znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *