Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Pierwsze platformy gniazdowe dla rybołowów na słupach energetycznych w Lubuskiem

rybołów zwyczajny
"Mike" Michael L. Baird / Wikipedia
rybołów zwyczajny

„Mike” Michael L. Baird / Wikipedia

Energetycy zamontowali na dwóch słupach średniego napięcia w pow. krośnieńskim (Lubuskie) sztuczne platformy lęgowe dla rybołowa. To pierwsze platformy zlokalizowane w takich miejscach – poinformował PAP Michał Bielewicz z RDOŚ w Gorzowie Wlkp.

Dotychczas w woj. lubuskim przyrodnicy montowali je jedynie na drzewach. Okazuje się jednak, że same rybołowy nie stronią od wysokich konstrukcji wznoszonych przez ludzi.

Jak wyjaśnił Bielewicz, jedna z platform została zainstalowana w miejscu, w którym istniało naturalne gniazdo rybołowa. Tej zimy zostało jednak zniszczone przez porywisty wiatr. Druga platforma znalazła się na słupie znajdującym się w sąsiedztwie jezior, które przyciągają rybołowy.

„Platformy zakładaliśmy dotychczas na wysokich drzewach, głównie sosnach w wieku ponad 140 lat. Takich drzew jest jednak coraz mniej. U naszych zachodnich sąsiadów, gdzie rybołowów jest znacznie więcej, ptaki te chętnie gnieżdżą się na słupach wysokiego i średniego napięcia. Postanowiliśmy pójść tym tropem. Dzięki współpracy ze spółką ENEA mamy pierwsze sztuczne gniazda na słupach” – wyjaśnił Bielewicz.

Dodał, że energetycy od razu podchwycili ten pomysł, sami wykonali platformy i zainstalowali je na wierzchołkach słupów energetycznych linii średniego napięcia.

W Lubuskiem obserwuje się wzrost liczby par lęgowych rybołowa, co jest m.in. efektem realizowanej w tym regionie od 2011 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z Lasami Państwowymi strategii ochrony tego rzadkiego gatunku.

Dotychczas w ramach tego programu powstało około 40 sztucznych platform lęgowych; w miejscach, w których ptaki zasiedliły gniazda, wyznaczono także strefy ochronne miejsc rozrodu rybołowów. Monitoring zasiedlonych gniazd wykazał, że w 2014 r. w regionie rybołowy odchowały z sukcesem sześć młodych.

Z danych gorzowskiego RDOŚ wynika, że Lubuskiem gniazduje 8-9 par rybołowów, co stanowi ok. 20 proc. krajowej populacji tych rzadkich ptaków. Ornitolodzy szacują, że w całej Polsce gniazduje zaledwie około 35 par rybołowów. Poza zachodnią częścią kraju ich ostoją jest jeszcze Warmia i Mazury.

Obecnie rybołów należy do jednych z najbardziej narażonych na wyginięcie gatunków ptaków szponiastych w Polsce, a jego ścisłą ochronę sankcjonuje zarówno prawo krajowe, jak i europejskie.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl
mmd/ par/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *