Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

WODA I ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

światowy dzień wody
fot. Ministerstwo Środowiska

W niedzielę 22 marca, po raz XXI, obchodzimy Światowy Dzień Wody. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na to, jak ważna w naszym życiu jest woda i jak niewielkie są jej zasoby w stosunku do potrzeb.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony na Szczycie Ziemi w 1992 roku i zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Po raz pierwszy był obchodzony 22 marca 1994 roku pod hasłem „Dbałość o nasze zasoby wodne leży w interesie każdego człowieka”. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Woda i zrównoważony rozwój„. Poprzez ten motyw ONZ chce zwrócić uwagę, że poprawiając jakość naszego życia, musimy jednocześnie pamiętać o nienaruszaniu środowiska przyrodniczego, w tym w szczególności zasobów wodnych. Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, zobowiązała się do racjonalnego wykorzystywania oraz ochrony zasobów wodnych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

– Bez wody nie ma rozwoju, ale jednocześnie rozwój ten musi być przyjazny dla zasobów wodnych Ziemi. Brak wody to największy problem, z jakim boryka się codziennie ponad miliard ludzi na naszej planecie. W Polsce też spotykamy się ze zjawiskiem suszy. Deficyt wody to coraz większy i bardziej widoczny problem, z którym musimy się zmierzyć. Zmierzyć na każdym poziomie: rządowym, samorządowym, gospodarczym i społecznym – mówi minister środowiska Maciej Grabowski.

W Polsce coraz częściej występują niekorzystne zjawiska klimatyczne. Obserwujemy okresy częstych, krótkotrwałych, ale niezwykle obfitych deszczów i długotrwałe okresy bez opadów. To sprzyja suszy. Dlatego podstawowym działaniem, jakie musimy podejmować, jest usprawnienie i zbudowanie systemu małej retencji, czyli zatrzymanie wody w tym miejscu, gdzie spadła. To pozwoli podnieść poziom wód gruntowych i zapewni wodę na potrzeby mieszkańców, rolnictwa, gospodarki i oczywiście przyrody.

W resorcie środowiska od lat prowadzone są działania na rzecz małej retencji. Jednak jak podkreśla wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski: – Nie tylko działania podejmowane przez administrację mają znaczenie. Bardzo ważną rolę odgrywają także nasze codzienne nawyki, takie jak na przykład: wstawianie prania dopiero, gdy pralka jest pełna, korzystanie ze zmywarki czy zakręcanie kranu podczas mycia zębów.

Rok 2015 jest rokiem bardzo ważnym dla gospodarki wodnej w Polsce. Do końca roku musimy przyjąć dwa ważne dokumenty strategiczne: aktualizację planów gospodarowania wodami i plany zarządzania ryzykiem powodziowym. Wciąż trwają ich konsultacje społeczne. – W Ministerstwie Środowiska przygotowaliśmy projekt nowego Prawa wodnego. Jest to kręgosłup prawny nowej, uporządkowanej struktury organizacyjnej administracji wodnej w Polsce. Dzięki tym przepisom będziemy mogli zbudować racjonalny, spójny i efektywny system finansowania pozwalający na utrzymanie infrastruktury wodnej. Bez tych zmian, bez nowego Prawa wodnego, będzie nam bardzo trudno realizować nie tylko zapisy planów gospodarowania wodami i planów zarządzania ryzykiem powodziowym, lecz także osiągnąć dobry stan wód zgodny z zapisami Ramowej Dyrektywy Wodnej – podkreślił wiceminister Gawłowski.

W tym roku z okazji Światowego Dnia Wody wiele instytucji, firm i organizacji przygotowało różnorodne atrakcje. W Warszawie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wraz z Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej zapraszają na Piknik Wodny na cypel Czerniakowski (Płyta Desantu) nad Wisłą.

Więcej informacji o Światowym Dniu Wody i imprezach wodnych można znaleźć na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – TUTAJ.

Życzenia dla wody można składać na Facebooku Ministerstwa Środowiska – TUTAJ.

***

Ponad 97 proc. zasobów wodnych Ziemi to wody morskie, 2,5 proc. to woda słodka, z czego tylko 0,6 proc. to woda, która może służyć do picia. Prawie miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Polska należy do państw o małych zasobach tego dobra. Mamy dwa razy mniej wody niż np. Hiszpania. Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego Polska przypada ok. 1580 m3 wody, podczas gdy średnia na mieszkańca Europy jest blisko trzykrotnie większa – 4560 m3.

Minimalna dzienna ilość wody niezbędna dla przeżycia człowieka szacowana jest na 2-3 l, a dla zaspokojenia dziennych potrzeb komunalnych trzeba jej co najmniej około 20-40 l. W Polsce średnie dzienne zużycie wody na cele komunalne wynosi około 150 l na mieszkańca. Statystyczny Amerykanin zużywa jej dziennie około 400 l, ale mieszkańcy najuboższych krajów Afryki mogą liczyć zaledwie na 10-20 l dziennie. Przy małej dostępności wody znaczenia nabiera jej bardziej efektywne wykorzystanie. Każdy z nas ma wpływ na codzienne zużycie wody. Przykładowo: kran odkręcony przez pięć minut to strata ok. 30-50 litrów wody, na kąpiel w wannie zużyjemy jej od 115 do 150 litrów, podczas gdy na wzięcie prysznica nawet 25 proc. mniej.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *