Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

PODWÓJNA NATURA ŚWIATŁA

światło - fotosynteza - natura
fot. Urszula Kifer / CILP

Działanie fotosyntezy, negatywne skutki zanieczyszczenia światłem, różnorodność biologiczna i działalność leśnika – to tylko niektóre z zagadnień przedstawionych na stoisku Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe podczas 19. Pikniku Naukowego, który odbył się 9 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy było światło, i właśnie na zaprezentowaniu jego pozytywnej i negatywnej roli skupili się leśnicy. Znaczenie światła dla życia jest oczywiste – przed wszystkim to dzięki niemu, w procesie fotosyntezy, rośliny wytwarzają związki organiczne. Światło daje nam także możliwość widzenia, dlatego pracownicy LP prezentowali mikroskopy optyczne pozwalające poznać budowę liści czy skrzydeł motyli, a także opowiadali o znaczeniu kolorów w życiu roślin i zwierząt. zainteresowaniem cieszyło się stanowisko, na którym można było obejrzeć żywe pszczoły i samemu wykonać naturalne, ekologiczne źródło światła – woskową świecę.

Rzadziej mówi się natomiast o negatywnych skutkach zanieczyszczenia światłem, które jest efektem ubocznym rozwoju cywilizacji człowieka.

– Chociażby w otoczeniu Warszawy mamy wielkie bogactwo przyrodnicze. Łuna miasta na duży wpływ na żyjące tam organizmy – zakłóca ich cykl dobowy, utrudnia nawigację – tłumaczył Zbigniew Kamiński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, która była organizatorem wystawy.

Uświadamianie negatywnych skutków takiego zanieczyszczenia i przeciwdziałanie im to także rola leśników. Nie znaczy to jednak, że każde sztuczne światło jest złe.

– Wykorzystujemy także nowoczesne technologie, jak chociażby drony, które pomagają monitorować stan lasów – zaznaczał Zbigniew Kamiński.

Duży, otwarty dla wszystkich zwiedzających namiot Lasów Państwowych interesował zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wszystkie stanowiska były interaktywne i umożliwiały samodzielną obserwację różnych efektów działania światła. Piękna pogoda i rodzinna atmosfera przyciągnęły na imprezę tłumy. Piknik Naukowy, organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, to największa w Europie impreza plenerowa o tematyce edukacyjnej.

URSZULA KIFER, CILP
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *