Aktualności, Promowane

Rekuperacja alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań

wentylacja grawitacyjna - rekuperator - rekuperacja
fot. rekuperatory.pl / materiały prasowe

Każdy w swoim domu lubi czuć się dobrze. Wpływ na to ma szereg rozmaitych czynników – a bardzo wiele w tym momencie zależy od jakości powietrza. Jeśli jest pełne kurzu i innych zanieczyszczeń, trudno mówić o jakimkolwiek komforcie. Podobnie jest w sytuacji, gdy w domu panuje nadmierna wilgoć powodująca m. in. powstanie grzybów i pleśni.

Skutki źle działającej wentylacji

Przyczyną dużej ilości zanieczyszczeń w powietrzu, którym oddychają domownicy oraz nadmiernej wilgoci jest nieprawidłowo funkcjonujący system wentylacyjny. Jeśli nie jest on dobrany i wykonany w należyty sposób, wówczas pojawiają się liczne problemy, które znajdują niestety bezpośrednie przełożenie na jakość życia osób przebywających w budynku. Na dłuższą metę jest to niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ sprzyja powstawaniu wielu chorób – np. chorób układy oddechowego. Ponadto człowiek odczuwa wyraźnie zauważalny spadek formy, często skarży się na bóle głowy itp. Stąd właśnie tak ważne jest to, by zadbać o jakość powietrza, którym oddycha się na co dzień w domu.

System wentylacyjny ma znaczenie

W budynkach mieszkalnych – i nie tylko – zastosowanie znajduje najczęściej instalacja grawitacyjna, która swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskim kosztom montażu. W praktyce jednakże takie rozwiązanie nie zdaje egzaminu – zwłaszcza, że bardzo często przy zakładaniu tego typu wentylacji nie bierze się pod uwagę rozmaitych rzeczy. Finał jest więc taki, że nie działa ona tak, jak należy – a do tego dochodzą jeszcze pewne ograniczenia wynikające z takiej, a nie innej specyfiki omawianej konstrukcji. Nie dochodzi tu do skutecznej wymiany powietrza – a ponadto procesu tego nie da się w żaden sposób kontrolować.

Rekuperacja alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań

Nie bez powodu zatem coraz częściej wybierana jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła znana powszechnie jako rekuperacja. W nowo powstających budynkach mieszkalnych oraz w tych o innym przeznaczeniu jest to już standard. W nowoczesnym budownictwie kładzie się bowiem nacisk na dwie podstawowe kwestie. Pierwszą z nich jest energooszczędność, drugą natomiast komfort klimatyczny na odpowiednio wysokim poziomie.

Dzięki wentylacji mechanicznej proces przepływu powietrza do budynku da się w stu procentach kontrolować. Mieszkańcy mają zapewniony stały dostęp do świeżego powietrza – nie ma przy tym znaczenia panująca aktualnie pora roku czy warunki pogodowe. W przypadku wentylacji grawitacyjnej czynniki te odgrywają niebagatelną rolę.

Co jeszcze daje rekuperacja?

Korzyści płynących z posiadania w domu rekuperacji można wymienić znacznie więcej:

  • oszczędność na kosztach ogrzewania – wydatki te redukowane są nawet o 50 proc. w skali roku,
  • rekuperacja jest przyjazna dla człowieka i środowiska – z tego m. in. względu, że zredukowana zostaje ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery,
  • wyraźnie mniejsze straty ciepła – wielką zaletą tego systemu jest to, że energię cieplną ze zużytego powietrza da się odzyskać i ponownie wykorzystać,
  • brak zaparowanych szyb w domu,
  • izolacja od hałasów z zewnątrz,
  • budynek uzyskuje lepszy współczynnik energooszczędności w świadectwie energetycznym.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *