Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

KOLACJA BIESZCZADZKICH MISTRZÓW

bieszczadzkie niedźwiedzie
fot. Lasy Państwowe

Dzięki fotopułapce zamontowanej w lasach na terenie Nadleśnictwa Baligród udało się zarejestrować wyjątkową scenę.

Na czarno-białym filmie, nagranym w nocy, widać dwa żerujące niedźwiedzie. Tym razem posiłkiem tych największych drapieżników stał się żubr.

Nie po raz pierwszy niedźwiedzie zagrały pierwszoplanowe role w filmach leśników z Nadleśnictwa Baligród. Na początku tego miesiąca, na fotopułapkę ustawioną w okolicy Łopienki, nagrał się osobnik, który wcześniej nie był obserwowany w tamtym rejonie. Również kilka tygodni temu na profilu nadleśnictwa można było obejrzeć nagranie z niedźwiedziami, którym za plac zabaw posłużyła stara, powalona jodła.
Jak wynika z informacji RDLP w Krośnie, której podlega Nadleśnictwo Baligród, w Bieszczadach żyje ok. 170 niedźwiedzi. W ciągu ostatnich pięciu lat (od 2010 r. do 2015 r.) populacja tego gatunku, na terenie dziewięciu nadleśnictw, zwiększyła się o ok. 50 sztuk.
Dzięki m.in. odtwarzaniu międzyleśnych sadów owocowych, jak to miało miejsce w nadleśnictwach: Cisna, Komańcza, Stuposiany i Lutowiska, niedźwiedzie mają coraz lepsze warunki bytowania.
W ramach tego projektu leśnicy odnowili ponad trzy tysiące drzew owocowych i posadzili ok. 700 nowych, najwięcej grusz i jabłoni.

W Bieszczadach żyje także najliczniejsze na świecie stado żubrów bytujące w górach. Jest także drugim co do wielkości, po stadzie w Puszczy Białowieskiej, wolnożyjącym stadem w Polsce. Bieszczadzka populacja liczy ponad 300 osobników, jest to dwa razy więcej niż w 2002 r.

Stado to zostało odbudowane dzięki wysiłkom leśników. W 1963 r. na teren Nadleśnictwa Stuposiany zostało przywiezionych pięć osobników. Kolejne żubry, które utworzyły zachodnio-bieszczadzką populację, zostały przywiezione w 1976 r. do Nadleśnictwa Komańcza.

W 2012 r., również w Bieszczadach powstała zagroda pokazowa w Mucznem, do której są sprowadzane żubry ze Szwajcarii (gospodarzami obiektu są leśnicy). Obecnie można tam oglądać 12 osobników, najstarszy z nich, byk Ksarius, ma 6 lat. Do tej pory obiekt ten odwiedziło 300 tys. turystów.

Źródło: Lasy Państwowe

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *