Aktualności

Jak korzystać z piekarnika energooszczędnie?

energooszczędny piekarnik - kuchnia

Wielu z nas nie może wyobrazić sobie kuchni bez piekarnika – dzięki niemu można przyrządzać wyśmienite ciasta, zapiekanki, upiec warzywa lub przygotować grzanki. Jednak częste i niewłaściwe korzystanie z tego rodzaju urządzenia może przełożyć się na wysokie rachunki – jak wobec tego korzystać z piekarnika energooszczędnie?

Piekarniki elektryczne, ponieważ to właśnie one są obecnie kupowane najczęściej, mogą pobierać dużo energii. W związku z tym przy zakupie tego rodzaju urządzenia warto wziąć pod uwagę jego klasę energetyczną czy też klasę efektywności energetycznej, która określa ilość energii zużytej przez rok. Najwyższa klasa to A – wybierają piekarnik tego rodzaju, możesz płacić najmniej za jego użytkowanie. Różnica pomiędzy klasą energetyczną A a klasą C przy pieczeniu 2 razy w tygodniu przez godzinę, w okresie jednego roku, może wynosić nawet 100 złotych. Zatem jeżeli chcesz często piec, wtedy energooszczędny piekarnik to dobra inwestycja.

Energooszczędne urządzenie, to jednak jeszcze nie wszystko – warto wiedzieć, w jaki sposób użytkować piekarnik, aby nie płacić za jego działanie zbyt dużo. Pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • w trakcie pieczenia otwieraj drzwi piekarnika jak najrzadziej, aby nie doprowadzić do znacznych strat ciepła
  • korzystaj z termoobiegu, ponieważ piekarnik nagrzewa się wtedy znacznie szybciej, a dania przygotowywane są szybciej
  • wcześniejsze nagrzewanie piekarnika nie zawsze jest konieczne
  • nie nagrzewaj piekarnika zbyt szybko, gdy przygotowujesz nadal potrawę
  • nie stosuj wyższej temperatury pieczenia niż zalecana, ponieważ urządzenie pobiera wtedy więcej energii
  • na 5-10 minut przed końcem pieczenia wyłącz piekarnik – temperatura w środku nadal będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, a ty zmniejszysz zużycie energii

Pamiętaj również o tym, że piekarniki wyposażone w wyświetlacze, na przykład z zegarem, pobierają cały czas energię elektryczną, dlatego sprawdź, czy producent przewidział możliwość wyłączenia wyświetlacza wtedy, gdy urządzenie nie ma być używane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *