Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

BIAŁY DANIEL WĘDRUJE PO NOWEJ SOLI

biały daniel - nowa sól

Wyjątkowego, białego daniela udało się sfotografować na terenie Nadleśnictwa Nowa Sól (RDLP w Zielonej Górze).

Zdjęcia białego osobnika można zobaczyć na profilu nadleśnictwa.

Na początku tego roku biały daniel (Dama dama – łac.) był również widziany w Nadleśnictwie Żagań, które także znajduje się na terenie zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Leśnicy przypuszczają, że biały osobnik z Nadleśnictwa Nowa Sól, to inny daniel niż ten z Nadleśnictwa Żagań.

W Nadleśnictwie Nowa Sól liczba danieli jest szacowana na 38 osobników. Natomiast, jak wynika z danych RDLP w Zielonej Górze, na terenie całej tamtejszej dyrekcji LP jest ok. 800 sztuk tych zwierząt.

Tak jasne ubarwienie daniela fachowo jest określane jako leucystyczne, czyli prawie białe. W skórze, we włosach bądź piórach zwierząt dotkniętych leucyzmem stwierdza się niedobór ciemniejszego pigmentu. W przeciwieństwie do albinizmu leucyzm spowodowany jest niedoborem nie tylko melaniny, ale też wszystkich typów pigmentu skóry.

Co ciekawe, w przypadku danieli zróżnicowane ubarwienie nie jest wcale rzadkością. Okrywa włosowa daniela, tzw. suknia charakteryzuje się dużą zmiennością ubarwienia u poszczególnych osobników.

Daniele nie należą do szczególnie wybrednych, chociaż jako zwierzę parkowe był traktowany jak arystokrata wśród innych zwierząt. Obecnie zasiedla lasy mieszane, nie gardzi niewielkimi kompleksami leśnymi. Co ciekawe, daniele cechują się bardzo dobrym wzrokiem, znacznie lepszym niż pozostałe żyjące w Polsce gatunki jeleniowatych. Są także mniej płochliwe i bardziej ciekawskie niż np. jelenie.

Daniele do Polski przywędrowały z Azji Mniejszej. Historia tego gatunku w naszym kraju jest pełna odejść i powrotów. W odległych czasach – górnym plejstocenie daniele występowały na terenie niemal całej Europy. Gatunek w czasie ostatniego zlodowacenie został zepchnięty do regionu śródziemnomorskiego. Do Europy Środkowej sprowadzono go ponownie w XVI i XVII w., początkowo jako zwierzę parkowe. Aktualnie, ze względu na jego obce pochodzenie, obecność daniela w polskich lasach wzbudza kontrowersje. Jednak na terenie niektórych regionalnych dyrekcji LP prowadzone są projekty wzbogacania puli genowej populacji tego gatunku.

BEATA KĄTNA, NADLEŚNICTWO NOWA SÓL
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *