Aktualności

3 codzienne czynności, dzięki którym zadbasz o środowisko naturalne

eko - środowisko naturalne

Sposobów na ekologiczne życie – sprzyjające otaczającej nas naturze – jest wiele. Wymienić można chociażby ograniczenie produkcji odpadów, założenie kolektorów słonecznych, wybór mieszkania z certyfikatem, postawienie na naturalne środki czystości czy podjęcie „vege wyzwania”. Zacząć warto od najprostszych codziennych czynności, dzięki którym zadbać można o środowisko naturalne.

Ograniczenie produkcji odpadów

Redukcja wytwarzanych śmieci, a także ich segregacja, są szczególnie ważne dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim dlatego, że nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele śmieci produkujemy. Przeciętna ilość odpadów domowych na jedną osobę w Polsce w ciągu roku wynosi aż 245 kg. Mnożąc tę liczbę przez całą populację naszego państwa, otrzymujemy wyniki ogromne, a przecież nie jesteśmy na naszej planecie sami.

Warto więc wybierać produkty niepakowane lub pakowane ekologicznie, a zamiast popularnych w sklepach jednorazówek – wybrać np. bawełnianą torbę na ramię. Odpady, które mimo wszystko się pojawią, dobrze jest natomiast segregować. Chociażby dlatego, że ze 100 ton makulatury można wytworzyć aż 90 ton papieru z odzysku. Także przez to, że rozkład plastikowej butelki, która została wyrzucona do zwykłego śmietnika (lub po prostu, na ziemię) trwa aż 500 lat!

Energia odnawialna

Zacznij oszczędzać także energię lub też postaw na energię odnawialną! Dla przykładu – założenie kolektorów słonecznych może zmniejszyć wydatki na energię nawet o 90% w skali roku. Skorzystanie z odnawialnych źródeł energii to więc nie tylko dbałość o środowisko, ale również – o własny portfel, ponieważ dobrze dobrany i zainstalowany system fotowoltaiczny jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca.

Sprawdź poradnik: Jak żyć EKO i być EKO

Nie można też zapominać o oszczędności energii, z której korzystamy. W tym o tak przyziemnych kwestiach, jak o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, wyłączaniu wszystkich urządzeń z prądu (szczególnie w trakcie dłuższych wyjazdów) czy nawet niepozostawianiu w gniazdkach ładowarek, które nie są w użyciu – mimo to, zbędnie, pochłaniają one energię.

Dobrze jest również postawić na energooszczędne wyposażenie mieszkania czy domu – być może w momencie zakupu będzie ono nieco droższe, jednak bardzo szybko w trakcie eksploatacji odczujemy różnicę finansową, wynikającą z oszczędności energii.

Naturalne środki czystości górą

Środki chemiczne, które zawarte są w detergentach, są jedną z najczęstszych przyczyn alergii skórnych. Niekorzystnie oddziałują one też na ekosystem, do którego w końcu się dostają. Zastosowane detergenty trafiają do wód ściekowych i przyczyniają się do produkcji substancji trujących, takich jak metan czy siarkowodór, a to prowadzić może do zanieczyszczenia i zniszczenia wodnych zbiorników.

W zastępstwie chemii do sprzątania zastosować można naturalne środki czystości – np. ocet, sodę oczyszczoną, cytrynę lub olejki eteryczne, z których stworzymy tańsze, zdrowsze i bardziej ekologiczne środki czystości.

Przy tym wszystkim, warto również pamiętać o oszczędzaniu wody. Chociażby biorąc tylko pięciominutowy prysznic zamiast długiej kąpieli – oszczędza to nawet do 200 litrów wody!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *