Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Bociany czarne – transmisja online z gniazda

bocian czarny - gniazdo
fot. Lasy Państwowe

Już od środy 5 kwietnia internauci mogą na stronie RDLP w Łodzi na żywo podglądać bociany czarne, gniazdujące na terenie tamtejszej dyrekcji.

W styczniu leśnicy i ornitolodzy wytypowali dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. W marcu w każdej z lokalizacji zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się, kiedy bocianów czarnych nie było jeszcze w kraju i za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.

Do gniazda usytuowanego na sośnie pod koniec marca przyleciała para bocianów czarnych. Ptaki wykonały taniec godowy w gnieździe i rozpoczęły jego nadbudowę, znosząc mech i gałęzie. W ciągu najbliższych dni samica bociana powinna złożyć jaja, a po miesiącu wyklują się młode.

Transmisja online z gniazda tych tajemniczych ptaków, to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego i Komitetu Ochrony Orłów. Opiekę naukową projektu prowadzi prof. dr hab. Piotr Zieliński z Uniwersytetu Łódzkiego.

To wspólne przedsięwzięcie jest jednym z niewielu tego typu w Europie. Powodem jest stosunkowa nieduża liczba tych ptaków oraz ich bardzo skryty tryb życia. Ponadto w ramach projektu jest prowadzony także monitoring lęgów bociana czarnego.

Z gniazda na sośnie, które internauci mogli obserwować już w ubiegłym roku, wyleciały dwa pisklęta. Relacje z gniazda i wędrówki piskląt na zimowiska są dostępne na profilu łódzkiej dyrekcji LP.

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele. W 1966 liczebność całkowitą szacowano na 500 – 530 par lęgowych. W latach 1981-1982 wartości te wynosiły 800-900 par lęgowych. Dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania.
Aktualnie liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400-1600 par. Aż 90 proc. populacji zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część Karpaty i Sudety. Obszar Polski jest położony w centrum zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie i stanowi blisko 25 proc. jego populacji w granicach Unii Europejskiej.

Gatunek podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd bocianów czarnych Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne. Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest około tysiąc leśników w całej Polsce.

HANNA BEDNAREK-KOLASIŃSKA, RZECZNIK PRASOWY RDLP W ŁODZI
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *