Aktualności, Ochrona środowiska

LEŚNICY POMAGAJĄ ŻUBROM

liczenie żubrów - puszcza białowieska
Żubry białowieskie on-line / fot. Lasy Państwowe

Zima to czas, kiedy leśnicy muszą zatroszczyć się o nawet o te największe zwierzęta. W Nadleśnictwie Browsk już jest wykładany pokarm dla żubrów. Na terenie tego puszczańskiego nadleśnictwa występuje od 120 do 180 żubrów.

W Puszczy Białowieskiej, której symbolem jest żubr, liczebność „króla puszczy” w tym rejonie szacowana jest na ok. 600 osobników. Natomiast w Puszczy Boreckiej na 108, a Knyszyńskiej 141. Łącznie, na koniec ubiegłego roku, na terenie białostockiej dyrekcji było 884 żubrów. W całej Polsce żyje ok. 1700 osobników tych wielkich ssaków.

Pomimo swoich rozmiarów, masa ciała dorosłego byka może dochodzić nawet do 900 kg, zwierzę to musi być objęte stałym monitoringiem oraz opieką.

Dlatego też leśnicy już teraz zadbali o to, by żubry miały dostęp do treściwego i wartościowego pożywienia. W 16 brogach, znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Browsk umieszczono ok. 40 ton siana, pochodzącego z koszenia okolicznych łąk. Dzikie zwierzęta będą z niego chętnie korzystać, gdy tylko spadnie śnieg.

Mroźna i śnieżna zima to czas, kiedy zdobywanie pożywienia sprawia żubrom wiele trudności, ponieważ dostępność pokarmu jest niewielka, a dorosły osobnik potrzebuje go nawet 40 kg dziennie! Leśnicy są jednak przygotowani na nadchodzące mrozy i ciężkie warunki pogodowe.

Na najbliższy sezon zimowy Nadleśnictwo Browsk zakupiło dodatkowe 10 ton buraków pastewnych, które są żubrzym przysmakiem, 30 ton siana oraz 40 ton sianokiszonki. Żubry bardzo chętnie korzystają z wykładanego przez leśników pokarmu, co można zaobserwować podczas transmisji z żubrzej polany.

Nadleśnictwo Browsk jest jedną z jednostek biorących udział w realizowanym od początku 2017 r. projekcie „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, realizowanym ze środków Funduszu Leśnego przy współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów.

MARCIN KLISZCZ, NADLEŚNICTWO BROWSK
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *