Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

POLSKIE ŻUBRY DOJECHAŁY DO HISZPANII

żubr w Hiszpanii

Kolejnych osiem żubrów z Polski wyjechało w podróż za granicę. Dwa zwierzęta z Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie oraz po trzy z nadleśnictw Kobiór i Niepołomice są już w Hiszpanii, gdzie trwa operacja wypuszczania ich do tamtejszych zagród.

Przewóz specjalnie przystosowanymi do tego celu tirami trwał trzy dni, pokonały 2,5 tys. km. Żubry zamieszkają w ośrodkach hodowlanych w okolicach Madrytu i Walencji. Dołączyły do ok. 70 swoich pobratymców już żyjących w Hiszpanii, wzbogacając tamtejszą pulę genetyczną tego cennego gatunku.

Transport zwierząt odbywał się zgodnie z unijnymi przepisami, cały czas był przy nich specjalnie przeszkolony konwojent z odpowiednimi uprawnieniami. Co kilka godzin urządzano postój, podczas którego podawano żubrom wodę i uzupełniano siano, do którego miały dostęp podczas podróży.

Rozbudowywanie polskiej i europejskiej populacji żubrów jest ważnym elementem realizowanego od początku 2017 roku projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, realizowanego ze środków Funduszu Leśnego przy współpracy z naukowcami ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów

Hiszpania to kolejny kraj, który udało się zachęcić do przyjęcia kilku polskich zwierząt, parę tygodni temu podobnie zrobiły Czechy.

KIF
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *