Aktualności, Promowane

Jak pozbyć się gruzu z prac budowlanych?

kontener na gruz
Wywóz gruzu

Polskie prawo od lat wzywa do przestrzegania procedur pozbywania się niechcianego materiału budowlanego, czyli pozostałości po generalnym remoncie, skuwaniu kafli czy też burzeniu ścian i całych konstrukcji. Powstały w ten sposób gruz nie może trafić do zwykłych kontenerów i pojemników na śmieci, gdyż nie jest odpadem komunalnym. Co zatem z nim zrobić?

Gruz powinien zostać przetransportowany do specjalnych stref, które są wyznaczane przez urząd gminy lub prywatne placówki branży segregacji odpadów. Dzięki temu nie tylko usprawnia się procesy utylizacji, ale również, tak jak w przypadku całego systemu segregacji odpadów, dba o środowisko naturalne. Niestety obecnie zmagamy się z problemem nielegalnego usuwania budowlanych pozostałości. A przecież wywóz gruzu do miejsc niedozwolonych, najczęściej terenów przyrodniczych, takich jak lasy, łąki, pola czy rzeki to nie tylko zachowanie nieodpowiedzialne, ale także ryzykowne pod względem sankcji prawnych i finansowych.

Negatywne konsekwencje

Od kilku lat Rząd wzmaga aktywność w kwestii walki z dzikimi wysypiskami śmieci, w tym gruzu. Zanieczyszczanie środowiska ma długofalowe negatywne konsekwencje, które powoli zaczynają dawać o sobie znać. Dla wszystkich którzy celowo działają wbrew środowisku i ogólnie pojętej ekologii, kodeks przewiduje surowe kary. Za nielegalny wywóz gruzu lub składowanie go na własnym terenie grozi od grzywna od 500 zł do 2000 zł – mówi Janusz Mróz, właściciel warszawskiej firmy Klin.

Jak legalnie usunąć gruz budowlany?

Wystarczy przestrzegać reguł i zorganizować wywóz w zależności od posiadanych zasobów czasowych i finansowych. Jeśli ilość gruzu jest niewielka, możemy zapakować go w poręczne pojemniki, takie jak wiaderka, skrzynie lub specjalistyczne worki na odpady i samodzielnie wywieźć do wskazanych miejsc składu. Wówczas koszt jest symboliczny. Jeśli jednak gruz to już nie kilogramy, ale setki albo tony, należy zgłosić potrzebę wynajmu dużego kontenera bądź zlecić to prywatnej firmie. Koszt uzależniony jest od wielkości kontenera, ale również od regionu, gdyż stawki bywają różne.

Ponadto istnieje też możliwość sprzedaży gruzu albo oddania go kontrahentowi w zamian za samodzielne wyniesienie i transport. Wiele samorządów i firm w celu uświadomienia obywateli i przeciwdziałania nielegalnym wysypiskom organizuje darmową pomoc w usuwaniu odpadów.

„Prawda jest taka, że legalny wywóz gruzu jest o wiele wygodniejszy i często tańszy niż usuwanie odpadów na własną rękę. Za niewielki koszt otrzymujemy sprzęt, pomoc służb i w dodatku mamy czyste sumienie. Pamiętajmy, że planeta jest nie tylko dla nas, ale także dla naszych dzieci i wnuków. Nie rozumiem ludzi bez wyobraźni, którzy wolą ryzykować, a potem muszę płacić kilka tysięcy kary. Wystarczy zainteresować się tematem wywozu gruzu, zadzwonić do firmy i zrobić wszystko jak należy z pożytkiem dla siebie i społeczeństwa” – mówi pan Cezary, mieszkaniec jednej z dolnośląskich wsi, który właśnie kończy przebudowę domu.

Wiele osób popełnia błąd nielegalnego wywozu, gdyż zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że proces pozbycia się gruzu budowlanego jest prosty i o wiele tańszy niż ewentualna grzywna. Warto przyjąć postawę obywatelską, działać zgodnie z prawem i przede wszystkim zatroszczyć się o naszą planetę.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *