Promowane

Jak przygotować dom pod instalację fotowoltaiczną?

solary na dachu

Instalowanie fotowoltaiki to nie tylko dobór urządzeń o odpowiednich parametrach. Dom, w którym decydujemy się na takie rozwiązanie, również wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak przygotować budynek, by w przyszłości móc wyposażyć go w fotowoltaikę?

Gdzie postawić solary?

Wybór miejsca to niezwykle istotna kwestia, jeśli chodzi o zakup instalacji fotowoltaicznej. W momencie, gdy decydujemy się na postawienie domu, zwróćmy uwagę, czy działka, którą nabywamy, nie jest zacieniona. Solary wymagają odpowiedniej ekspozycji, a nawet niewielka ilość cienia może wpłynąć na obniżenie wydajności systemu. Jeśli wciąż jesteśmy na etapie planowania budowy, możemy od razu przystosować dach do montażu fotowoltaiki. Dodatkowo można zawczasu zaplanować miejsce na instalację dodatkowych urządzeń OZE, przygotować orurowanie dla przewodów itp.

W przypadku gotowych budynków wybierzmy fragment dachu o azymucie najbliższym kierunkowi południowemu oraz odpowiednim koncie nachylenia. Zanim rozpoczniemy montaż, pamiętajmy także o sprawdzeniu stanu pokrycia dachowego. Pojedyncze panele nie są ciężkie, jednak całkowity ciężar instalacji może okazać się dużym obciążeniem dla przestarzałych belek. Jeżeli nie mamy możliwości umieszczenia solarów na dachu, możemy zamontować je na ziemi na specjalnych stelażach.

Samodzielnie oszacuj moc instalacji

W dokładnym określeniu wielkości instalacji, jaka będzie idealna dla naszego domu, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalistów. Analizując jednak roczne zużycie energii budynku, możemy sami oszacować przewidywaną moc systemu. Opierając się na średniej wysokości płaconych dotychczas rachunków, możemy określić zapotrzebowanie energetyczne budynku. Są to niezwykle istotne dane, a idealne dopasowanie instalacji sprawi, że maksymalnie obniżymy rachunki za prąd oraz zoptymalizujemy koszt fotowoltaiki. Pomoże nam to także wstępnie ustalić, z jakim wydatkiem będzie wiązać się zakup odpowiednich urządzeń.

A co z nadwyżkami energii?

Jeśli chcemy podłączyć domową mikroinstalację do sieci w celu oddawania nadwyżek prądu, powinniśmy skontaktować się z dostawcą energii. Według obowiązujących przepisów operator nie ma prawa odmówić nam takiej możliwości. Pamiętajmy także, że podłączenie wymaga wymiany licznika na dwubiegunowy. Jest on niezbędny przy dokonywaniu rozliczeń energii pobranej i oddawanej do sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *