Promowane

Energia słoneczna – czy można ją wykorzystać w domu jednorodzinnym?

solary na dachu domu

Wykorzystywanie energii odnawialnej do zasilania instalacji grzewczej i podgrzewania wody użytkowej w domu staje się coraz popularniejsze w Polsce. To rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii, dlatego coraz więcej osób decyduje się wykorzystać promienie słoneczne w swoich gospodarstwach domowych. Czy instalacja systemów pozyskujących energię słoneczną w domu jednorodzinnym jest opłacalna?

Wydatki związane z ogrzewaniem wody użytkowej i pomieszczeń w domu są z roku na rok coraz wyższe. Instalacja systemów wykorzystujących energię słoneczną może znacznie obniżyć opłaty za media. Urządzeniami, które pozwalają na efektywne wykorzystanie promieniowania słonecznego, są kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. W tekście wyjaśniamy, czy warto zainstalować te systemy w domu jednorodzinnym.

Ekonomiczne ogrzewanie domu przez cały rok – kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne w domu jednorodzinnym pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do ogrzania budynku i wody użytkowej, co znacząco zmniejsza zużycie tradycyjnych paliw kopalnych. Dzięki kolektorom nie tylko oszczędzisz na energii cieplnej, lecz także przyczynisz się do ochrony środowiska.

 • Zasada działania kolektorów słonecznych

Na rynku są dostępne dwa rodzaje kolektorów słonecznych – płaskie i próżniowe. Pierwsze z nich są bardziej popularne, ponieważ charakteryzują się wysoką wydajnością w okresie wiosenno-letnim oraz niższą ceną. Głównym elementem kolektora płaskiego jest absorber wykonany z blachy aluminiowej lub miedzianej pokrytej materiałem selektywnym. Z blachą połączony jest układ rur, przez które przepływa czynnik odbierający ciepło od blachy absorbera. Blacha absorbera jest umieszczona na warstwie wełny mineralnej, która stanowi izolację termiczną.

Kolektory próżniowe cechują się niższymi stratami ciepła, ponieważ izolację termiczną stanowi w nich próżnia w przestrzeni pomiędzy wewnętrzną rurą absorbera (pozyskującą energię słoneczną) a zewnętrzną rurą osłonową. Z tego powodu w okresie występowania niskich temperatur otoczenia kolektory próżniowe cechują się nieco wyższą sprawnością od kolektorów płaskich.

Oba modele kolektorów słonecznych składają się z następujących części:

 • Absorber – to najważniejsza część kolektora, która umożliwia pochłanianie promieniowania słonecznego. W jego wnętrzu znajduje się płyn, który jest podgrzewany przez promienie słoneczne. W kolektorach płaskich absorber zbudowany jest z miedzianej lub aluminiowej płyty, w kolektorach próżniowych zaś absorber stanowi kształtownik aluminiowy, w którym umieszczono rury ze stali nierdzewnej wypełnione czynnikiem grzewczym.
 • Obudowa – chroni kolektor przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby powodować straty ciepła. W kolektorach płaskich warstwą izolującą jest wełna mineralna, natomiast w próżniowych elementem izolującym jest próżnia.

Podczas instalacji kolektorów słonecznych w domu warto pamiętać również o specjalnym zasobniku buforowym, który magazynuje energię cieplną pozyskaną przez kolektory podczas intensywnie słonecznych dni i umożliwia jej wykorzystanie, gdy światła słonecznego jest mniej. Jest to korzystne rozwiązanie w domach jednorodzinnych o zwiększonym zużyciu ciepłej wody.

 • Zalety kolektorów słonecznych

Zastosowanie kolektorów słonecznych wiąże się z wieloma korzyściami, które wynikają z wykorzystania niewyczerpalnej energii słonecznej.

 • Ekologiczne rozwiązanie – kolektory słoneczne pobierają energię odnawialną, dlatego nie uszczuplają zasobów energii nieodnawialnej.
 • Ochrona środowiska – dzięki korzystaniu z energii odnawialnej jest możliwe zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do środowiska.
 • Oszczędne ogrzewanie wody użytkowej – dzięki kolektorom można obniżyć koszty podgrzania wody nawet o 60%.
 • Możliwość ogrzania pomieszczeń – kolektory słoneczne można podłączyć do instalacji grzewczej, co pozwala obniżyć koszty ogrzania domu.

Ogniwa fotowoltaiczne – niezawodne rozwiązanie do domów

Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają fotony światła w energię elektryczną, a nie cieplną (jak ma to miejsce w przypadku kolektorów). W domach jednorodzinnych zapotrzebowanie na energię elektryczną jest spore, dlatego montaż ogniw fotowoltaicznych szybko się opłaci dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na zakup energii od zewnętrznych dostawców. Energię elektryczną dostarczaną przez ogniwa fotowoltaiczne można wykorzystać do wspomagania urządzeń grzewczych i podgrzewania wody użytkowej w domu.

 • Działanie ogniw fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne są złożone z kilku elementów, dzięki którym jest możliwe pobranie energii słonecznej, przekształcenie jej w prąd zmienny i przekazanie go do różnego rodzaju sprzętów w domu. Głównym urządzeniem w systemie są panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachu, aby pobierały energię słoneczną. Tworzą je ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z krzemowych złączy typu p-n, w których zachodzi przemiana energii słonecznej na prąd stały. Następnie prąd przekazywany jest do falownika, który przekształca go w prąd zmienny i rozprowadza go po instalacji elektrycznej w domu.

W zależności od konfiguracji instalacji wytworzony prąd może być wykorzystany do zasilania odbiorników, a nadwyżki mogą być przekazywane do sieci energetycznej. W innym wariancie energia elektryczna może być gromadzona w akumulatorze. Kontroler ładowania zabezpiecza akumulator przed rozładowaniem lub przeładowaniem. Dzięki akumulatorowi możliwe jest przechowywanie nadmiaru prądu i wykorzystanie go w okresie niewystarczającego promieniowania słonecznego.

 • Zalety systemów fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiczne pomagają stworzyć w pełni ekologiczny dom, ponieważ wytworzonym prądem można zasilić wiele urządzeń w całym domu.

 • Duża oszczędność – prąd pozyskany przez system fotowoltaiczny może zasilać różne sprzęty domowe, dzięki czemu jest możliwe obniżenie kosztów za energię elektryczną.
 • Ekologiczne rozwiązanie – dzięki systemom fotowoltaicznym można znacząco zmniejszyć zużycie prądu z elektrowni węglowych lub jądrowych. Dodatkowo ogniwa nie emitują szkodliwych substancji do środowiska.
 • Działanie bez względu na pogodę – dostępny w Polsce system rozliczania energii zużywanej i dostarczanej do sieci pozwala na efektywne wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej nawet w przypadku, gdy okres produkcji energii elektrycznej jest przesunięty w stosunku do czasu szczytowego zużycia energii elektrycznej w budynku.
 • Komfort użytkowania – systemy Vaillant działają bardzo cicho, dlatego nie przeszkadzają domownikom w pracy i w odpoczynku.

Montaż systemów solarnych i ogniw fotowoltaicznych w domach jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zaoszczędzić na rachunkach i zadbać o środowisko. Nowoczesne kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne Vaillant umożliwiają niezawodną pracę w każdych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *