Promowane

Projektowanie zrównoważone – czym jest certyfikat LEED w budownictwie?

projektowanie budynków ekologicznych

Ekologia i ochrona środowiska to kwestie, które zyskują na znaczeniu w niemalże wszystkich dziedzinach życia – także w architekturze i budownictwie. Coraz częściej usłyszeć można o ekologicznych materiałach budowlanych, energooszczędnych technologiach czy zrównoważonej architekturze. W budownictwie pojawiają się nowe, proekologiczne trendy, a także nowe regulacje prawne, w których uwzględniane są zagadnienia związane z ekologią.

Budowanie ekologiczne a certyfikat LEED

Istnieje kilka systemów certyfikowania budynków, które są projektowane i budowane w sposób przyjazny środowisku. Jednym z najpopularniejszych z nich jest LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – opracowany w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku przez U.S. Green Building Council, czyli organizację non-profit, która zajmuje się problemami związanymi z zielonym budownictwem. Green Building Council zrzesza naukowców, przedsiębiorców i aktywistów, zaangażowanych w ideę projektowania zrównoważonego i ekologicznych budynków. Filie organizacji znajdują się na wszystkich kontynentach – w Europie mamy ich już aż 25!

Certyfikat LEED uzyskało już ponad 100 000 budynków na całym świecie. Największa ich ilość, bo aż 1/3 znajduje się w Stanach Zjednoczonych. O certyfikację starać może się jednak niemalże każdy – LEED udzielany jest aktualnie w aż 120 krajach na świecie i obejmuje wszystkie typy budynków, od komercjalnych i użyteczności publicznej, po mieszkalne.

Ekologiczne certyfikaty LEED – system przyznawania

Najprościej rzecz ujmując, certyfikat LEED to zbiór wytycznych, na podstawie których oceniany jest to, czy dany budynek może zostać uznany ekologiczny (i w jakim stopniu). Ubieganie się o niego jest oczywiście dobrowolne.

Podczas audytu energetycznego, wykonywanego przez konsultantów Green Building Council, oceniany jest sposób, w jaki budynek oddziałuje na środowisko naturalne. W tym celu analizowane są takie aspekty, jak:

  • Zrównoważona lokalizacja budynku – jak budowa wpłynęła na otoczenie; jaki jest poziom emisji pyłów; w jaki sposób kontrolowany jest poziom erozji gleby?
  • Efektywne wykorzystanie zasobów wodnych – w jaki sposób ograniczone jest zużycie wody w budynku?
  • Energia oraz atmosfera – jakie systemy związane z energią zostały zainstalowane w budynku i jak zostały one skalibrowane; jak wygląda zarządzanie klimatyzacją; jak wygląda charakterystyka energetyczna budynku?
  • Materiały oraz zasoby – czy w budynku zapewniono łatwy dostęp do obszaru, w którym można zbierać oraz przechowywać produkty nadające się do recyklingu?
  • Jakość środowiska wewnętrznego – jaką jakość ma powietrze wewnątrz budynku; jak kontrolowane jest środowisko dymu tytoniowego?
  • Innowacyjność projektu – czym wyróżnia się dany budynek na tle innych?
  • Priorytety regionalne – czy budynek wpisuje się w potrzeby ekologiczne, charakterystyczne dla danego regionu?

W zależności od ilości zebranych punktów budynek może otrzymać certyfikat LEED na poziomie (od najniższego do najwyższego): CertifiedSilverGold lub Platinum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *