Promowane

Cheat day na diecie

cheat day w diecie - słodycze

Każdy, kto choć raz w życiu próbował zrzucić zbędne kilogramy wie, że dieta nie jest łatwą sprawą – zwłaszcza jeśli wejdziemy do sklepu z półkami pełnymi czekolad, cukierków czy słodkich drożdżówek… Dla osób, które nie mogą wytrwać w dietetycznych postanowieniach kusząca może być koncepcja cheat day. Na czym ona polega?

Cheat day należy przetłumaczyć jako „dzień oszustwa” czy „dzień z przymrużeniem oka”. Polega on na tym, że określonego dnia można odstąpić od reguł przestrzeganej diety i jeść wszystko, na co tylko ma się ochotę – słodycze, fast foody, słone przekąski – bez względu na to, ile mają kalorii. Oczywiście cheat day nie może być zbyt częsty – można go wprowadzić raz na tydzień, raz na dziesięć dni albo raz na miesiąc (1).

Cheat day na diecie – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy okazjonalny cheat day nie zaszkodzi prowadzonej przez nich diecie albo nie odbije się na ich zdrowiu. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co i w jakiej ilości zjemy w trakcie takiego dnia. Jeśli ktoś zje bardzo duże ilości słodyczy, poprawi to pizzą na śniadanie, hamburgerem na obiad i ciastem z bitą śmietaną na kolację, a dodatkowo wypije w ciągu dnia butelkę kolorowego napoju gazowanego, niestety może to nie pozostać obojętne dla jego zdrowia. Podczas diety żołądek „przyzwyczaja się” do tego, że znajduje się w nim niewielka ilość pokarmu określonej jakości. Jeśli nagle pojawi się w nim mnóstwo jedzenia zawierającego setki kalorii, tłuszcz i cukier, cała wcześniejsza praca idzie na marne. Co ważne, w trakcie bardzo obfitego cheat day może dojść również do przejedzenia i związanych z nim przykrych objawów: bólu brzucha, nudności, wymiotów czy biegunki. Ogromne porcje jedzenia obciążają bowiem żołądek, wątrobę i trzustkę (1).

Z drugiej strony, istnieją teorie, wedle których cheat day na diecie pozwala na chwilę oderwać się od zasad żywieniowych, które narzuca nam dana dieta, zrelaksować się, pozwolić na przyjemności – co w konsekwencji może sprawić, że w kolejnych dniach będzie łatwiej wytrwać w zdrowym żywieniu. Liczy się jednak umiar – mówi się, że w trakcie cheat day można bez zagrożenia dla zdrowia zjeść około 500 kalorii więcej niż podczas diety (1). Oznacza to, że w ramach drugiego śniadania można pozwolić sobie na pączka zamiast jogurtu z płatkami owsianymi, po obiedzie zjeść kawałek ciasta, a na kolację zamówić sobie pizzę. Rozsądek przede wszystkim!

Więcej na temat diet przeczytasz na adamed.expert

Przypis:

  1. Kawka P. Cheat day – dietetyczne obżarstwo. Źródło: https://vitalia.pl/artykul6879_Cheat-day-dietetyczne-obzarstwo.html Dostęp: 19.10.2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *