Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Młoda wydra trafiła do Napromka

młoda wydra w koszu transportowym
Fot. Tomasz Kowalewski, Nadleśnictwo Olsztynek / Lasy Państwowe

Ostre pazury, małe uszy, niewielkie nozdrza i ciemne oczy to opis wydry, czyli kolejnego pacjenta Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Napromku prowadzonego przez leśników z Nadleśnictwa Olsztynek.

Młoda, bo ma zaledwie kilka miesięcy trafiła do leśników z okolic Lidzbarka Warmińskiego. Została znaleziona w lesie podczas spaceru. Piszczała, a w pobliżu nie było jej rodziców. Ludzie, którzy ją zauważyli byli przekonani, że młoda czeka schowana bezpiecznie w zaroślach.

Obserwowali ją i po dłuższej chwili ruszyli dalej do lasu. Wracając postanowili sprawdzić co z wydrą. Okazało się, że dalej przebywa w tym samym miejscu, piszczy, a w pobliżu nie ma dorosłych osobników.

Zdecydowali, że ją zabiorą i przekażą do ośrodka zajmującego się opieką nad dzikimi zwierzętami. I tak młoda wydra trafiła do Napromka. Dziś jest pod stałą obserwacją, ale jak tylko podrośnie wróci do swojego naturalnego środowiska.

W tym roku do Napromka trafiło prawie 80 zwierząt, w tym wilk, wiewiórka, łoś, czapla siwa, bociany, sarny, zające, jelenie, myszołowy, puszczyki, kaczki krzyżówki czy jeże.

Wszyscy pacjenci ośrodka objęci są stałą opieką weterynaryjną. Infrastruktura ośrodka pozwala rehabilitować zwierzęta i w pełni profesjonalnie przygotować je do powrotu do środowiska naturalnego. Leśnicy dysponują wolierami dla ptaków i mniejszych ssaków, zagrodą dla ptactwa wodnego o dodatkowej funkcji adaptacyjnej dla ssaków, zagrodą dla dzików i jeleniowatych, a od 2016 r. również specjalistyczną dużą zagrodą do rehabilitacji wilków.

Leśny środek jest jednym z niewielu miejsc w województwie warmińsko-mazurskim, do którego można przywieźć ranne i chore zarówno ptaki jak i ssaki. I jedynym w Polsce północnej, który zajmuje się rehabilitacją wilków.

Agnieszka Jurkiewicz, Nadleśnictwo Olsztynek
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *