Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska

Koniec beztroskiego życia cietrzewi

młode cietrzewie w wolierze
Młode cietrzewie przed załadunkiem/ Fot. Aleksander Adamski / Lasy Państwowe

Pierwsze młode cietrzewie z ośrodka w Nadleśnictwie Spychowo trafią na wolność. Ośrodek Hodowli Cietrzewia został otwarty w ubiegłym roku.

To historyczna chwila dla naszej hodowli. Kilka dni temu przekazaliśmy dwanaście młodych cietrzewi do wrocławskiego Nadleśnictwa Ruszów. Tam, od wielu lat trwa przywrócenie tego pięknego gatunku środowisku, gdzie nie tak dawno licznie występował – mówią leśnicy.

Operację przewożenia cietrzewi przeprowadzono wieczorem i nocą, żeby ptaki mogły spokojnie pokonać drogę 600 km do Ruszowa. Wszystkie czynności załadunkowe wykonywano ostrożnie i powoli, ponieważ są to niezwykle wrażliwe i płochliwe ptaki. Dzięki temu ptaki dojechały całe i zdrowe.

Teraz czeka je zmierzenie się z niebezpieczeństwami w środowisku naturalnym, a w szczególności z czyhającymi z każdej strony drapieżnikami. Dużym zagrożeniem dla cietrzewi są m.in. wałęsające się i puszczane luzem psy oraz koty. Dlatego leśnicy apelują, aby trzymać pupile na smyczy w lesie i na polach, tym samym przyczynić się do ochrony tych kuraków.

Ośrodek Hodowli Cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo powstał w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z funduszu leśnego.

Aleksander Adamski, Adam Gełdon, Nadleśnictwo Spychowo
ŹRÓDŁO: LASY PAŃSTWOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *