Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Rolnictwo

O wpływie gatunków chronionych na rolnictwo

bóbr europejski
fot. Klaudiusz Muchowski / Wikipedia

23 kwietnia 2015 r., na zaproszenie Gminy Santok w Gminnym Ośrodku Kultury w Santoku, odbyło się spotkanie z udziałem kół łowieckich działających na terenie gminy, sołtysów, miejscowych rolników i przedstawiciela Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W spotkaniu uczestniczyli również Tomasz Kozłowski i Witold Marciniak, pracownicy Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Celem spotkania było omówienie zagadnień dotyczących szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne i zwierzęta objęte ochroną prawną w kontekście obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony środowiska i przyrody.

Bóbr europejski Castor fiber to gatunek chroniony. Jako jeden z nielicznych potrafi dostosować środowisko przyrodnicze do swoich potrzeb, przyczyniając się do renaturyzacji brzegów rzek i zbiorników wodnych. Dzięki działaniom bobrów powstają nowe siedliska, tworzą się olsy i łęgi chętnie zamieszkiwane przez liczne gatunki ptaków, ssaków, gadów i płazów. Rola bobrów w zwiększaniu bioróżnorodności i podnoszenia retencji wody w środowisku jest niezwykle istotna, jednak ich działalność jest czasami uciążliwa dla rolników i leśników. Budowane przez bobry tamy mogą powodować spiętrzanie wody i zalewanie upraw leśnych, drzewostanów czy pól uprawnych. W takich przypadkach prawo polskie przewiduje rekompensaty za wyrządzone szkody.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *