Promowane

Energią można zarządzać i w bloku, i w domu. Jak to robić?

wtyczka kabla podłączona do gniazdka elektrycznego
fot. pixbay.com

W nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się szereg technologii, pozwalających na oszczędzanie prądu, wody i paliw grzewczych. A co ze starszymi budynkami? Na szczęście większość z nich można zmodyfikować w taki sposób, aby uzyskać ekonomiczny i ekologiczny budynek. Nie zawsze jednak mamy na to wpływ, dlatego może nam się wydawać, że jest to niemożliwe. Jednakże obojętnie czy mamy dom jednorodzinny, czy też mieszkanie w bloku, z powodzeniem możemy zarządzać energią.

Masz bezpośredni wpływ na zużycie

Budownictwo nie bez powodu jest uznane za jeden z najbardziej energochłonnych sektorów. W Polsce średnie zapotrzebowanie tego sektora to 40 proc. energii pierwotnej. Nic więc dziwnego, że popularne staje się zarządzanie energią, które pozwala na jeszcze lepsze kontrolowanie zużycia i wprowadzanie zmian powodujących jej mniejsze zużycie, a co za tym idzie – niższe rachunki.

Samodzielnie możemy przeanalizować swoje obecne i potencjalne zużycie energii na podstawie już opłaconych rachunków i wystawionych prognoz. Warto też zrobić listę urządzeń, które z niej korzystają. Od smartfona, którego używamy non stop, po kino domowe czy klimatyzację, z której korzystamy okazjonalnie. Do listy koniecznie trzeba dodać system grzewczy i jego paliwo. Dopiero wtedy możemy zabrać się za oszacowanie zużycia energii przez każde urządzenie.

Pan we własnym domu

Może nam się wydawać, że najłatwiej zarządzanie energią wyjdzie właścicielom domów jednorodzinnych. Jednak i lokator mieszkania, i spółdzielnia lub wspólnota, również mogą wprowadzić zarządzanie energią. Aczkolwiek sam proces może się różnić i wymagać dłuższego czasu, choćby przez pozyskanie zgody wszystkich mieszkańców na pewne działania. Mieszkając w domu, sami decydujemy na czym oszczędzamy i na co wydajemy środki.

Jeżeli już masz spisane wszystkie urządzenia i procesy, które potrzebują energii elektrycznej czy paliwa opałowego, możesz przystąpić do planowania. Najważniejsze cele to:

• zmniejszenie całkowitego zużycia energii o ustaloną ilość w porównaniu do poprzedniego okresu,

• ograniczenie zużycia energii w wybranym procesie o ustaloną ilość kWh.

Jak je osiągnąć? Samodzielnie, zarówno jako mieszkańcy domu i mieszkania w bloku, możemy przede wszystkim wymienić urządzenia elektroniczne na te energooszczędne. Jeżeli nie stać nas na taki wydatek lub już je mamy, warto sprawdzić, czy używamy ich zgodnie z przeznaczeniem. Oszczędzać można choćby przez przełączenie komputera i smartfona w tryb energooszczędny. Także wyjmowanie z gniazdka ładowarki po naładowaniu urządzenia w skali roku pozwoli nam oszczędzić kilka złotych. Także pralki i zmywarki mają funkcję oszczędzającą wodę i energię. Dobrze jest je włączyć na stałe. Jeśli to możliwe, w okresie grzewczym warto wietrzyć pomieszczenia przy zakręconych grzejnikach, a na nich zamontować termostat, który umożliwia regulację temperatury. 

Wspólnota i spółdzielnia też pełnią ważną rolę

Zarządzanie budynkiem wielomieszkaniowym nie jest łatwe. Gdy chcemy wprowadzić zmiany w gospodarce energetycznej najczęściej trzeba zacząć od formalności. Na szczęście coraz chętniej lokatorzy zgadzają się na zamiany, które chwilowo będą uciążliwe (termoizolacja budynku) lub będą stanowić jednorazowy wydatek (energooszczędne żarówki na klatkach schodowych). Termoizolacja każdego budynku, wymiana okien na szczelniejsze czy nawet zmiana systemu oświetlenia na ogólnodostępnych klatkach schodowych, spowodują, że budynek jako całość będzie zużywał mniej energii, a co za tym idzie i lokatorzy odczują pozytywne zmiany.

Mogłoby Ci się również spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *