Promowane

Ogrodnictwo partyzanckie – jak zacząć?

Ręka trzymająca ściętą natkę pietruszki

Pielęgnowanie roślin w samodzielnie wybranym, publicznym obszarze – polnym lub miejskim – jest nie tylko ekscytującą przygodą, ale może przyczynić się również do wzbogacenia środowiska naturalnego. Wskazówki dotyczące partyzanckiej uprawy roślin znajdziesz w niniejszym artykule.

Jeśli nie dysponujesz prywatnym miejscem, z którego mógłbyś uczynić domowy ogródek, doskonałym rozwiązaniem może okazać się ogrodnictwo partyzanckie. Przy wyborze obszaru, na którym możliwa będzie bezpieczna pielęgnacja sadzonek, istotne jest zbadanie warunków interesującego nas otoczenia. Zatem jak znaleźć miejsce do uprawy outdoor?

Tereny do upraw partyzanckich

Dużo zależy od growera: wybór miejsca uwarunkowany będzie między innymi rodzajem roślin, które planuje on uprawiać, odległością od dogodnej lokalizacji i poziomem indywidualizmu – czy uprawa ma być działaniem mobilizującym lokalną społeczność do wspólnej pielęgnacji kwiatów i krzewów, które wzbogacą przestrzenie miejskie, czy ma stanowić raczej prywatny, samodzielnie hodowany i niedostępny dla osób trzecich ogródek.

Jeśli chodzi o rodzaj rośliny, ważne jest to, aby występowała ona naturalnie w naszym środowisku.

Nie powinna również być nadmiernie wymagająca i zbyt droga. Pierwszy warunek związany jest z ograniczonymi możliwościami pielęgnacji, która nie będzie tak częsta, jak w przypadku domowego ogródka. Drugi warunek wiąże się z możliwością zniszczenia plonów przez osoby trzecie bądź zwierzęta, z czym niestety trzeba się liczyć.

Dlatego, jeśli już zdecydujemy się na hodowlę wartościowych roślin, musimy zastanowić się jakie będzie najlepsze miejsce do uprawy outdoor, by zminimalizować ryzyko utraty plonów. W takiej sytuacji najlepsze będą tereny rzadko uczęszczane, a więc na przykład obszary łąkowe i bagienne.

Jeśli okolica, którą zamieszkujesz jest znacznie oddalona od tego typu terenów, możesz poszukać miejsca w mieście – na przykład przy autostradach lub wiaduktach. Ważne, aby było w miarę niedostępne dla osób niepożądanych.

Oświetlenie, wilgotność i rodzaj gleby

Rozważając, miejsce do uprawy outdoor, równie istotne, jak brak dostępu do upraw dla osób trzecich są warunki otoczenia. Należy zwrócić uwagę na poziom nasłonecznienia wybranego obszaru, a także na wilgotność podłoża i rodzaj gleby.

Każdej roślinie, którą zamierzamy uprawiać, sprzyjać będą inne warunki otoczenia. Dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na ilość cienia w ciągu dnia, dostęp do światła słonecznego i wilgotność podłoża.

Istotne będą również warunki glebowe. W miejscach ogólnodostępnych możemy mieć do czynienia z zanieczyszczoną glebą, dlatego warto wcześniej zdobyć informacje na temat jakości gleby w wybranym przez nas obszarze. Do tego celu pomocne będzie zbadanie pH gleby.

Jak przygotować sadzonki przed outdoorem?

Przed rozpoczęciem przygody z partyzancką uprawą, trzeba odpowiednio się przygotować.

W grę wchodzi pozbycie się z wybranego przez nas obszaru chwastów i ewentualnych odpadów, a także zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze, butelki bądź kanistry z wodą oraz worki na śmieci. Przede wszystkim należy zastanowić się jak przygotować sadzonki przed outdoorem?

W celu uzyskania zdrowo rozwijających się plonów, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków. Zaczynając od początku – dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie nasion w wodzie i pozostawienie ich tam na jedną dobę.

Następną istotną rzeczą jest zapewnienie kiełkom właściwego podłoża. Wykorzystać można do tego ziemię do uprawy roślin z niewielką ilością elementów odżywczych. Pamiętaj o regularnym podlewaniu sadzonek oraz – jeśli zamierzasz umieścić je w growboxie – zahartowaniu ich zanim znajdą się poza domem.

Podsumowując, wybór odpowiedniego miejsca, o sprzyjających dla roślin warunkach, a także wiedza na temat tego, jak przygotować sadzonki przed outdoorem, to klucz do sukcesu na gruncie ogrodnictwa partyzanckiego. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *