Promowane

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o wakuometrze

zegary wakuometru
fot. pixabay.com

Wakuometry są nazywane próżniomierzami i służą do pomiaru ciśnienia względnego. Czym cechują się te urządzenia? Jakie są najpopularniejsze rodzaje wakuometrów? Gdzie znajdują zastosowanie? Odpowiadamy.

Dwa podstawowe rodzaje 

Wakuometr to urządzenie pomiarowe, które ma za zadanie wskazywać względne ciśnienie, które jest niższe od atmosferycznego. Co ciekawe, każde z urządzeń tego typu działa w określonym zakresie ciśnienia, co zależy od danego modelu. W tym przypadku podstawowym podziałem są próżniomierze do wysokiej, jak i do niskiej próżni. 

Typy wakuometrów 

Jeśli chodzi o najpopularniejsze typy wakuometrów, są nimi zazwyczaj: 

  • wakuometr lepkościowy, 
  • jonizacyjny, 
  • cieplno-przewodnościowy, 
  • jarzeniowy,
  • termomolekularny, 
  • alfatronowy, 
  • magnetyczny, 
  • kompresyjny, 
  • bimetaliczny. 

Każdy z nich działa na określonych zasadach i pozwala uzyskać informację o ciśnieniu.  

Zastosowanie w motoryzacji 

Kolejnym ciekawym aspektem jest fakt, że wakuometry znalazły zastosowanie głównie w motoryzacji. Wykorzystywane są do wykonywania pomiarów układów hamulcowych i podciśnienia w kolektorach ssących oraz układach gaźnikowych. Ponadto, bardzo często są stosowane do wykrywania przeciekających pomp paliwowych oraz wtryskiwaczy. Urządzenia znalazły także zastosowanie w przeprowadzaniu testów ciśnieniowo-próżniowych na pompach paliwowych (mechanicznych i elektrycznych). 

Kiedy przyda nam się wakuometr? 

Wakuometry dają wysoką precyzję odnośnie do pomiaru próżni podczas opróżniania systemów klimatyzacji, pomp ciepła i instalacji chłodniczych. Co ciekawe, coraz większym uznaniem na rynku cieszą się urządzenia dające możliwość zdalnego monitorowania wartości pomiarowych z użyciem tabletu lub smartfona. Wybierając tego typu urządzenie, warto zwrócić uwagę na doskonałą precyzję pomiaru i dobrą jakość. W tym przypadku niezbędne jest skorzystanie z wartości pozwalających bezpiecznie opróżniać pompy ciepła lub systemy klimatyzacji. Pomocny okazuje się także alarm optyczny i podświetlany wyświetlacz, który wpłynie na wygodę w użytkowaniu. Obudowa powinna być odporna na zabrudzenia i wytrzymała, jednocześnie łatwo współpracując z użytkownikiem.  

Szeroki wybór 

Wybierać możemy wśród wielu typów wakuometrów, które warto dobrać do swoich oczekiwań i zastosowania. Każdy rodzaj wakuometra działa w danym zakresie ciśnień. Niektóre modele znajdą zastosowanie w miejscach, gdzie dochodzi do nagłych skoków obciążeń ciśnienia, inne w ciężkich warunkach pracy, jeszcze inne są użytkowane dla wysokich średnic. Bogata oferta sprawia, że każdy z nas znajdzie coś, co będzie przydatne w określonym miejscu i da nam informacje o ciśnieniu względnym.  

Podsumowując, wakuometr to inaczej próżniomierz, który pozwala nam zmierzyć ciśnienie względne (niższe od ciśnienia atmosferycznego). Jeśli chodzi o zastosowanie urządzenia, sprawdza się ono w motoryzacji, lecz także przydaje się podczas opróżniania pomp ciepła, czy też instalacji chłodniczych. Podstawowym podziałem wakuometrów są urządzenia do wysokiej i do niskiej próżni. Podczas wyboru zwróćmy uwagę na dobrą jakość i spełnienie oczekiwań.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *